Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Златната есен на Владимир Шунев в галерия „Париж“

| обновено на 21.10.21 в 09:01

Вече добре познатият на българската публика автор Владимир Шунев откри самостоятелната изложба в столичната галерия „Париж“ на 18 октомври – Деня на покровителя на художниците св. Апостол Лука. Заглавието на експозицията е „Златна есен“ – прекрасно обобщение на темата и възможност за зрителите да се насладят на топли пасторални пейзажи и меки есенни природни картини. Ето какво споделя художникът в "Артефир":

Сезоните

„Като цвят есента ми е любима. Защото е толкова красиво и пъстро – тези топли тонове са ми любими, но аз обичам всички сезони. Навремето не обичах много зимата, защото не я бях опознал от красивата страна. А красивата страна на зимата е в планината. Всички сезони са безкрайно красиви и носят своето очарование. В изложбата има и няколко мои любими зимни пейзажи."

Пътят

„Пътят към храма е заложен у всеки човек. Имам няколко произведения, посветени на "Ел Камино". Мои приятели изминаха през 2007 г. цялото трасе – около 800 км в Испания. Моята поръка към тях беше да направят пейзажни снимки. Когато се прибраха, ми показаха стотици снимки. Това силно ме вдъхнови и на изложба през 2008 г. показах първите мои картини на тази тематика. Моите приятели три пъти са го минавали "Ел Камино", три пъти са ми носили снимки и като че аз самият да съм минавал този път… Може пък един ден да тръгна.“

 Техниката

„Това е т.нар. „смесена техника“, защото освен темперни бои, аз слагам и различни пълнители – лепила, винервайс и т.н., за да се заздрави техниката, защото само с темпера не могат да се правят такива устойчиви на времето картини. Накрая се покриват с водоразтворим лак на акрилна основа и се получава една съвсем здрава картина. Това си е моя техника, която още в началото на 90-те години започнах да практикувам и си я развих във времето – оказа се устойчива във времето.“

"Пейзажите на Шунев са стилизирани, изпълнени в стила на наивизма, с чудесно живописно чувство и оригинална техника, която е вече неизменна част от стила и почерка на автора. Неговите картини са ясноразпознаваеми, извоювали във времето своето собствено лице. Публиката обича уюта в творбите на Владимир Шунев, който се усеща както в есенните, така и в зимните пейзажи, обича ярките виолетови лавандулови полета или ширналите се златни нивя, малките хълмчета и синьо – лилавите планини, обича ведрината на деня и красотата на нощта. Всичко това е събрано в изложбата „Златна есен“ и зрителите с радост могат да му се насладят", пише галеристката Надя Павлова.

Владимир Шунев е инженер по професия, но след 1990 година се отдава изцяло и единствено на изкуството. Има множество самостоятелни изложби зад гърба си, както и различни награди за живопис. Дълго време посвещава на изследване на скалните рисунки и българските черги и шевици, каквато е и предишната му изложба в галерия „Париж“, но от няколко години интензивно разработва пейзажите и пасторалните композиции.

Изложбата продължава до 31 октомври и може да бъде разгледана на живо, както и онлайн в сайта на галерия „Париж“. www.gallery-paris.com 

Снимки – галерия „Париж“ и личен архив на Владимир Шунев





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05