На 1-ви ноември (по стар стил 19 октомври) православната църква чества паметта на св. Иван Рилски. 1-ви ноември е избран и за почитане на делото на големите българските държавници, книжовници и революционери, положили основите на съвременна България. Защото, приемайки св. Иван Рилски за най-великия български светец и покровител на българския народ, нашите предшественици са определили и житието на големите българи като образец на всеотдайност и любов към ближния и отечеството, по примера на св. Иван Рилски.
По инициатива на група български интелектуалци – като проф. Любомир Милетич, Михаил Арнаудов, Стилиян Чилингиров, Адриана Будевска и много други – министърът на народното просвещение в правителството на Александър Стамболийски – Стоян Омарчевски – предлага на едно от заседанията на Министерския съвет през 1922 г. на 1-ви ноември да бъде чествано делото на българските народни будители. И от 1923 г. този ден е окончателно определен за общонароден празник след подписване на Закона за празниците и неделната почивка от Цар Борис III, в който официално е добавена и тази дата като Ден на народните будители. Oт 1945 г. до 1992 г. празникът е заличен от българския празничен календар.
Честването на делото на българските будители е възобновено по инициатива на проф. Петър Константинов, председател на Общонародното сдружение „Мати Булгария“.
И днес не можем да не си зададем въпроса какъв е образът на българския будител, каква е неговата роля, кой е той..? А може би една радиопрограма като „Христо Ботев“ – програма за култура и образование на Българското национално радио – е с най-значим „будителски“ принос в нашето модерно и вече и тревожно време…? За това е разговорът в предаването с Митко Новков, директор на програма „Христо Ботев“.
Митко Новков е магистър по психология и философия, доктор на Факултета по журналистика и масова комуникация в СУ „Св. Климент Охридски“. Той е известен литературен критик, медиен наблюдател, театрален, кино- и художествен анализатор. Автор на много книги и на редица публикации във всекидневния и специализирания културен печат. Д-р Новков е носител на национални награди, между които „Джон Паница” за медиен анализ и „Христо Г. Данов“ – за представяне на българската литература.
До скоро Митко Новков беше отговорен драматург на екип „Драматургични форми“ и ръководител на Радиотеатъра. Автор и водещ е на предаването „Премълчаната история“ по програма „Христо Ботев“.Проф. Галина Лардева нарича Снежана Симеонова "голямата лейди на българската скулптура". И допълва: "Тя е един от най-прекрасните ни автори, скулптори. Силна и мека, фина и категорична. Много смела и в същото време много женствена". А в своя статия Диана Попова отбелязва, че нейните експозиции "винаги проблематизират важни аспекти на изкуството и..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род, единствено и множествено число". Година и половина след предишната му изложба в същата зала "Homo sapiens – възпоменание" се срещаме с неговите фигури на жената, мъжа, децата, които са от стиропор и..
Фондация "Тодоров" учреди отличие за българска наука и литература. Идеята е на акад. Иван Тодоров. Първите отличия ще бъдат връчени на церемония на 20май 2024 г. от 18.00 ч. в зала "Проф. Марин Дринов" в Централната сграда на БАН, ул."15 ноември" №1. Ще се състои представяне на фондация "Тодоров" и връчване на нейните отличия на името на акад...
На 17 май се открива първото издание на Седмица на африканската култура в София . Пълната програма за фестивала можете да намерите тук . Седмицата на африканската култура в София е продължител на вече над десетгодишната традиция в отбелязването на Деня на Африка – 25 май, датата, на която в 1963 г. е основана Организацията за африканско..
"Наведнъж" са текстовете, събирани в продължение на седем години след дебюта на Стефан Икога – "Непукистика", пише за книгата Йордан Д. Радичков. Задъхани, разхвърляни между кварталите и улиците на София и българското Черноморие, стиховете му рисуват картини на хармоничното съществуване, на споделеност, както и картини на истерията, гнева и..
Евроскептичните гласове казват, че гражданите ще обеднеят, ако бъде прието еврото у нас. Допълват, че България не е готова, че Европейският съюз е..
Село Долни Луковит се намира в община Искър, област Плевен и в него живеят около 1700 човека. На около един километър от селото е съществувало римско селище..
Вчера в зала "Райко Алексиев", СБХ пред многобройна публика беше открита изложбата на големия скулптор Павел Койчев – "Мъжки, женски, среден род,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg