Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградите „Златният будилник“ – 2 част

Снимка: Ани Петрова

Наградите „Златният будилник“ се връчват около Деня на народните будители, който „Христо Ботев“ – националната програма за култура, образование и музика на БНР, избира за свой празник през 2002 г.

Първият носител на наградата „Златният будилник“ от 2002 г. е писателят сатирик Борис Арнаудов. Той е от 1967 г. в програма „Христо Ботев“, дългогодишен редактор в „Хумор и сатира“, автор е на книгите: „Свалям ти шапка, майсторе“, „Гола и грозна“ „Пеперуда в кошмарите“ и „Те – тоест ние“.

В момента Борис Арнаудов е един от авторите на предаването „Кабаре „Фата Моргана“, всяка трета неделя на месеца слушате и предаването му „Салон за класифицирана словесност“. Борис Арнаудов е автор и на предаването „Еко ехо“, което е всяка втора неделя на месеца от 11 до 12 часа.


Екип „Фолклор“ получи специална награда „Златният будилник“ за ярък принос в музикалното разнообразие на програма „Христо Ботев“.



Доайенът на екип „Фолклор“ Илка Димитрова разказва историята на народната музика в БНР



Специална награда „Златният будилник“ за висок професионализъм и всеотдайност към програма „Христо Ботев“ беше връчена на инж. Михаела Маджарова, аналитик „Компютърни комуникации“ в отдел „Информационни технологии“ към дирекция „Техника“ на БНР.



Два технически екипа получиха награди „Златният будилник“ за творческа реализация на ефирна продукция – сектор „Мобилна база“ и „Музикален звукозапис“.

В „Мобилна база“ с ръководител инж. Иво Щерев отличени са звукотехниците: Славчо Милушев, Валери Горчаков, Иван Аланджийски, Кирил Иванов, Лъчезар Михайлов, Румен Иванов, Атанас Стефанов, Ивайло Младенов, Михаил Михайлов и Кирил Николов.



В „Музикален звукозапис“ към „Музикална къща“ на БНР наградените със „Златният будилник“ са: Сава Лавсов, Валери Колев, Николай Пелитев, Тавит Ишханян, Ина Иванова, Вяра Костова, Атанас Копчев, Емилиян Петков, Константин Драмалиев, Данаил Иванов, Кристиян Гайдаров.



Специална награда за особени заслуги към програмата получи Боряна Георгиева – водеща на предаванията „Какво се случва“ и „Артефир“





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Воденичаров

Щастието в малките неща на Доминиканската република и други приключения

Той е провокирал зрителите да пътуват из всевъзможни светове. В началото беше идеята, ентусиазмът и бунтът на младия човек, който чрез “Ку-Ку” показа, че можеш да се противопоставиш на това, което не ти харесва, докато усмихваш хората и ги караш да се замислят. След това продължи и с “Каналето”, а оттам заговори и чрез музиката, защото тъкмо тя..

публикувано на 15.07.25 в 17:10

Вечер на отворените врати в галерия "Теа Алба" с Иво Стаменов Отто

"Когато се стъмни, танцът на "Нашата хубава вечер" е най-приказен. Затова на 15 юли, от 19 до 21.30 ч , ще направим Вечер на отворените врати, в рамките на изложбата ми "Моите приказки със Светлината" – ръчно направени лампи от дърво на Иво Стаменов Отто. Ще покажем и Cello&Excavator – лампа с прелюбопитна история.  Изложбата ще продължи до 19..

публикувано на 15.07.25 в 16:47
Диан Костов и Милена Ташкова

Диан Костов и Милена Ташкова и тяхната Молитва за неразрушимото

На 13-и октомври на Майдана в Киев Диан Костов и Милена Ташкова откриха своята изложба, озаглавена "Молитва за неразрушимото". Диан Костов и Милена Ташкова вече работят върху нов проект, който ще се осъществи през есента. Както подсказва името на проекта, той ще бъде фокусиран върху това, което никой никога не може да разруши – вярата, смелостта,..

публикувано на 15.07.25 в 16:00
Елица Матеева

Кинокритикът Елица Матеева: Отказваме да работим заедно и да се вслушваме в другия

Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата"  с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика, създадени в периода от 1919 година до днес. По думите на актрисата Мартина Апостолова трудът е "единствено по рода си изследване до този момент в българската литература и кинокритика, хронологична..

публикувано на 15.07.25 в 14:55
Никола Цветанов, Борис Чеширков и Велин Манов (от ляво надясно)

Ново поколение в съвременното изкуство в изложбата Made in Leshten vol.4

Made in Leshten vol.4 e обща изложба с участието на петима художници от новото поколение в изкуството: Никола Цветанов, Боря Шапшалова - BoryaXYZ, Елеонора Едрева, Илджан Исметов - pilci ilci, и Тодор Рабаджийски. Експозицията идва след двуседмична резиденция в планинското село Лещен. Участниците са на възраст между 23 и 37 години. Куратори са Теодора..

публикувано на 15.07.25 в 10:05