„Легендарната Лили“ беше тя за учениците си. Личност магнетична, артистична; музикален педагог и общественик от голям мащаб. Рождението ѝ съвпада със създаването на Музикалната академия, където тя ще вложи цялата си енергия и талант, за да изгражда млади таланти, музикална култура. За нея музиката беше любов, но и отговорност.
Учител във всички етапи на обучението ѝ е Андрей Стоянов – друга легендарна личност, възпитаник на Виенската консерватория. Съвсем млада, едва завършила Академията, Лили става негова асистентка и така школата „Андрей Стоянов“ се разгръща и надгражда като школата „Андрей Стоянов – Лили Атанасова“.
Малкото записи, които тя остави в Националното радио, свидетелстват за изключително надарен музикант, с брилянтна техника, строг художествен вкус, изумителна тонова култура. Учениците ѝ говорят за „любовно отношение към клавиатурата“. Това тя предаде на учениците си, това е част от спецификата на нейната школа.
Днес многобройните ученици на проф. Лили Атанасова, техните ученици са пръснати по цял свят. Дали са съхранили света на учителката си? Сигурно у всеки от тях е запазено основното: етичното, сериозното отношение към изкуството и желанието да надграждат.
В предаването „Студио „Музика“ на 16 ноември от 19.30 часа участва една от ученичките на проф. Лили Атанасова, д-р Анжела Тошева. Ще звучат някои от записите ѝ, които Националното радио съхранява.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg