Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит рожден ден на Цветелина Василева

13
Цветелина Василева в ролята на Дездемона, „Отело“, Ковънт Гардън
Снимка: личен архив

Цветелина Василева в ролята на Елизабет, „Дон Карлос“, НДК, СофияЦветелина Василева – този слънчев, топъл и великолепно овладян глас сигурно ще познае всеки ценител на операта. Над 30 години тя представя своето изкуство на сцените по света и у нас. През лятото Старозагорската опера отбеляза този юбилей с гала спектакъл на операта „Тоска“ на Джакомо Пучини на Античния форум „Августа Траяна“. Партньор ѝ беше световната звезда Желко Лучич като Скарпия, Каварадоси беше Ивайло Михайлов.

Следващото представяне на Цветелина Василева беше в русенската премиера на операта „Мефистофел“ на Бойто състояла се в рамките на международния фестивал „Мартенски музикални дни“ на 20 септември 2021 г. с диригент Сунай Муратов и партньори Емил Желев като Мефистофел и Петър Костов – Фауст.

В звуковия файл чуйте какво споделя Цветелина Василева

Цветелина Василева и Калуди Калудов в „Кармен“ от Жорж Бизе
Оперната вечер, на 20 ноември от 20 часа, е съставена от някои запазени във фонотеката на БНР записи с нейно участие. Ще прозвучат студийни записи осъществени с оркестъра на радиото под диригентството на Недялко Недялков, Борис Хинчев и Павел Балев. Както и няколко документални регистрации:

• „Мефистофел“ от Ариго Бойто – ария на Маргарита. Съпровожда оркестъра на Русенската опера, диригент Сунай Муратов. Запис от 20.09.2021 г.

• „Бал с маски“ от Джузепе Верди – трета картина с участието хора и оркестъра на Софийската опера, диригент Борис Хинчев с участието на Цветелина Весилева (Амелия), Константин Янков (Рикардо) и Нико Исаков (Ренато), запис от 1995 г.

• „Трубадур“ от Джузепе Верди – седма картина – дует на Леонора и граф Ди Луна – Цветелина Василева (Леонора), Веселин Михайлов – граф Ди Луна, оркестър на Софийската опера, диригент Игор Богданов, запис от 2019 г.

Цветелина Василева – Аида, Моцартови празници, 2013
• „Дон Карлос“ от Джузепе Верди – сцена от втора картина с участието на Костадин Андреев (Дон Карлос), Иванка Нинова (Еболи), Юлиан Константинов (Филип II); Цветелина Василева (Елизабет), хор и оркестър на Софийската опера, диригент Борис Хинчев, запис от 27.02.1996 г.

• „Дон Карлос“ от Джузепе Верди – седма картина с участието на Цветелина Василева (Елизабет), Калуди Калудов (Дон Карлос), Орлин Анастасов (Филип II), хор и оркестър на Софийската опера, диригент Владимир Гяуров, запис от 2003 г.

• „Турандот“ от Джакомо Пучини – смъртта на Лиу с участието на Константин Янков (Калаф), Гена Димитрова (Турандот), Цветелина Василева (Лиу), Юлиан Константинов (Тимур), Александър Марулев, Велико Тотев, Иван Данчев – Пинг, Панг, Понг, хор и оркестър на Софийската опера, диригент Методи Матакиев, запис от 1995 г.

Цветелина Василева – Турандот, „Турандот“ от Джакомо Пучини
• „Турандот“ от Джакомо Пучини – ария на Турандот и сцена със загадките с участието на Цветелина Василева (Турандот), Силвана Пръвчева (Лиу), Мартин Илиев (Калаф), Юлиан Константинов (Тимур), Бисер Георгиев, Николай Павлов, Даниел Острецов – Пинг, Панг, Понг, хор и оркестър на Софийската опера, диригент Григор Паликаров, запис от 14.02.2016 г.

• „Палячи“ от Руджеро Леонкавало – сцена с участието на Румен Дойков (Канио), Цветелина Василева (Неда), Николай Моцов (Бепе), Живко Пранчев (Силвио), Петър Данаилов (Тонио), смесен хор и СО на БНР, диригент Методи Матакиев, запис от 2004 г.

• „Стабат матер“ от Антонин Дворжак – Fac, ut portem Christi mortem – дует с участието на Цветелина Василева и Михаил Михайлов, хор и оркестър на Радиото, диригент Константин Добройков, запис от 3.04.2018 г.

В звуковия файл чуйте какво сподели Цветелина Василева.



Снимки: личен архив на Цветелина Василева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50