Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фантастичният роман „Едно“ – много идеи, обединени по интересен начин

Снимка: личен архив

Боян Ст. Бенев е предприемач в областта на технологиите и международно развитие. Израства във Великобритания и основава първата си компания още в тийнейджърска възраст. От 16-годишен е лектор в мащабни конференции за предприемачество, бизнес и иновации и работи с неправителствени организации (като The Prince’s Trust и Shell LiveWire).

През 2009-а се мести обратно в България. Тук работи с различни компании, за които развива продуктови и комуникационни стратегии. Паралелно консултира организации за иновации и развитие на предприемачеството в ранната местна екосистема (като Junior Achievement, Start it Smart, Startup Foundation, 9Аcademy, AUBG, и др.)

По-късно се ориентира към сферата на технологиите, с подкрепата на Google и Amazon, разработва експериментален продукт в сферата на квантовите компютърни технологии.

В България е ководещ на първото телевизионно предаване за иновации и технологии (блок в “НеделяХ3” по БНТ) – посреща над 300 гости, които разработват прогресивни и иновативни проекти.

През цялата си кариера е съсредоточен върху неформалното образование и развитие, с фокус върху хора с голям потенциал от периферията на обществото. В последните години е част от мащабен проект с инженери и научни изследователи в 17 развиващи се държави, на които помага да превърнат теоретичната си работа в устойчив бизнес. В последствие стартира проекти в Колумбия и Руанда и помага на местни институции за развитие на иновациите и човешкия потенциал.

През 2009-а издава първата си книга (“Малка книга за бизнеса” с Жанет 45, последвана от “Малка книга за реалността” (2010). През 2013-а, в разгара на социална криза у нас, излиза книгата му за бъдещето на България – “Две поколения”.

Първият му научнофантастичен роман “Едно” е започнат през 2018-а, силно повлиян от пътуванията му в 17 държави в Азия, Латинска Америка и Африка през 2019-а и завършен в пандемичната 2020. Книгата е разсъждение върху важните избори, пред които човечеството е изправено днес и една възможна версия на по-доброто ни бъдеще.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – изд. О2/1.1 и личен архив на Боян Ст. Бенев






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50