Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 28 ноември - 5 декември

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 28 ноември до 5 декември. Това са някои от акцентите в предаването от 5 декември:

"Лиза. Пътуване с Багряна" е заглавието на романа за живота на поетесата от писателката и преводачка от испански език Боряна Дукова. „В това вълнуващо пътуване влюбената в света, хората, изкуството и поезията Лиза, както е наричана от близките си, споделя откровено и без задръжки за големите срещи и любови, белязали вихрения ѝ житейски път и дръзката ѝ поезия, като не спестява нито шеметните изживявания, нито тежките удари, които съдбата ѝ изпраща...“

На 28 ноември се навършиха 20 години от смъртта на един от най-големите български поети Георги Рупчев. Интелектуалци и читатели поискаха с петиция улица в столичния квартал "Гео Милев" да носи името на поета. Георги Рупчев е автор на стихосбирките "Уморени от чудото" (1982), "Смяна на нощната стража" (1986; 2004), "Смъртта на Тибалт" (1989), "Силните на нощта" (1991), "Зоната" (1996) и "Приковаване на огъня" (2001). През 2002 г. посмъртно излиза и "Отдалечаване на въздуха".

Четвъртото издание на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и деветото издание на Софийския литературен фестивал ще се проведат изцяло онлайн от 7 до 12 декември.

На 25 ноември в Регионалния исторически музей – София се откри изложбата „Киноистории помежду“ – шест разказа сред постоянната експозиция на Музея на София. В тях кинокритикът д-р Деян Статулов описва случки от света на българското кино. Това е третата изложба от проекта "История помежду", който се осъществява от фондация „Изкуство – дела и документи”.

Освен известните песни и стихове, Димитър Воев оставя след себе си 12 тетрадки с ръкописи. Те са датирани между 1981 и 1992 г., но за някои от стихотворенията има основания да се смята, че са писани по-рано. Книгата „Непрочетено“, която излиза от печат до края на декември 2021 г., събира ръкописния архив на Димитър Воев и за пръв път представя неговото творчество в автентичен и завършен вид. В нея още ще видим фотографии на Нели Недева-Воева и Димитър Воев, както и рисунки на автора.

На 5 декември по програма „Христо Ботев“ се състоя премиерата на пиесата „Добролюб“. Текстът през 2019 г. беше отличен с първа награда в конкурса за нова пиеса, организиран от „Нов български университет“. Режисьор е Стилиян Петров, участват Валентин Ганев и Йордан Ръсин.

До 6 февруари 2022 г. в Софийската градска художествена галерия може да видите последните размишления на Борис Христов в слово, но и във визия. Името на експозицията е "Салонът на природата", и тя събира стиховете на Борис Христов и картините на Милко Божков – живопис, акварели и рисунки. В нея са представени 55 живописни произведения, своеобразен коментар на фотографиите на поета, а също и 42 акварела и 40 рисунки с туш.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 5 декември.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"1983" – театралният роман на актьора Стефан Цирков

Той играе своите роли в едноактната пиеса живот и разказва весело-тъжно за своето битие на сцената и извън нея. Първо 40 години като част от трупата на Хасковския драматичен театър, а сега и в книгата си "1983. Театрален роман". 1983-та всъщност е годината, в която актьорът Стефан Цирков попада под Ямача. Театърът е изкуство на саморазголването –..

публикувано на 01.01.25 в 16:58
Най-мащабна сред артнамесите в подлеза е дълбоката 5 метра фуния, дала името на микрофестивала

Подлезът до автогарата в Габрово – ново артистично пространство

Подлезът до автогарата в Габрово вече няколко месеца е ново артистично пространство и габровци го наричат "Подлезът на изкуството". Причина за това е футуристичната триизмерна инсталация на Невена Екимова, която е изработена от осем хиляди различни по размер бракувани метални кутии, дарени за проекта от фабрика в град Попово. Повторното използването..

публикувано на 01.01.25 в 12:28
Коста Каракашян

В ритъма на танцовото кино с режисьора и хореограф Коста Каракашян

Тялото е перфектният инструмент – за изразяване, за любов, а някъде там явно и за война, но най-вече за живот. То говори, премълчава, предизвиква, танцува. То понася, не издържа, винаги е на ръба, а и често много далеч от него. То е наше, а ние сме него. Едва ли има човек, който е гледал филми като "Мръсни танци", "Флашданс", "Божествени..

публикувано на 01.01.25 в 09:31
Доц. д-р Владимир Божилов (вляво) и Емил Янев

Напред към звездите

В последния си за годината епизод 572 "Трамвай по желание" отправя научно-романтичен поглед към космическия театър. По създала се вече традиция гост в закриващия за 2025 г. спектакъл е астрономът доц. д-р Владимир Божилов, зам.-декан на Физико-математическия университет на СУ "Св. Климент Охридски". Популярният астроном дълги години използва..

публикувано на 31.12.24 в 17:05
Тери Пратчет

Изкуството в мен: Фантастичният Тери Пратчет

Самото име Тери Пратчет ни потапя във фантастични светове и черен хумор, предизвиква ехидна усмивка и бурен смях. Книгите му са емблематични. За всички, които са разколебани дали да вярват в Дядо Коледа, предлагаме актьорска интерпретация на "Сериозна причина, за да повярваш в Дядо Коледа", най-нежният разказ на маестро Тери Пратчет.

публикувано на 31.12.24 в 15:35