Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евгения Маринчева: Арттерапията е начин да бъдем честни със себе си

Снимка: Pixabay

Арттерапия за възрастни – може ли изкуството да лекува раните от миналото? Отговорът на този въпрос е поводът за гостуването в „Заедно след полунощ“ на Евгения Маринчева, арттерапевт, която въвежда в света на себепознанието, себеутвърждаването на индивида чрез създаването на изображения, рисуване, моделиране, колаж, апликация.

„При арттерапията е важен процесът на самото изпълнение и резултат не се очаква като такъв – тоест художествен резултат или готов музикален продукт, но ако напишеш няколко думи, те биха могли да бъдат твоето лекарство. Защото те ще бъдат твоето изразяване, отношението ти към нещо.“ Така Евгения Маринчева описва накратко основите на терапевтичните практики.

Най-новата книга „Житие и битие на арт терапевта“ на изд. „Институт за терапия и експресивни изкуства“ разкрива някои от най-интересните методи на работа в арттерапията у нас. Тя вече може да се намери на книжния пазар, а авторите на сборника предоставят част от тиража на институции и организации, работещи за психичното и физическо здраве на хората. Средствата от тиража на останалите книги ще се използват за подпомагане развитието на арттерапията в България.

Признат ли е методът в България като официална практика и съпътстваща терапия и как действа? Чуйте разговора с Евгения Маринчева в „Заедно след полунощ“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Промяна в статута на Националната награда за поезия "Иван Николов"

Като една от най-престижните награди за поезия у нас, Националната награда за поезия "Иван Николов" е следена с интерес от почитателите на българската поезия, от авторите и от издателите.  Този декември 2024 година награждаване не се състоя, защото конкурсът не беше обявен.  Организаторите сега представят новата си концепция за статут и график...

публикувано на 09.01.25 в 16:40

Поезията на 90-те оживява във филми

Кратките филми по поезията на 90-те започват турне из страната. Прожекция по стихове на българските автори ще се състои на 10 януари 2025 г. от 18 часа в сградата на Народно читалище "Светлина - 1975", с. Гара Елин Пелин. Филмите са съчетание на поезия, музика и визия. Авторите, по чиято поезия са направени, са имена като Иван Методиев, Екатерина..

публикувано на 09.01.25 в 15:47
Димитър Коруджиев

Памет за Димитър Коруджиев

Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст.  "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както и "Домът на Алма“, "Преди да се умре. Фантазия за Сашо Сладура", "1989“, и др. На читателски интерес се радват и книгите му с есета на християнска тематика.  Пред БТА писателят Деян Енев казва за..

публикувано на 09.01.25 в 15:35

Литературната 2025 година: Тенденции, теми и очаквания според водещи издатели

В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година. Десислава Желева, Темз Арабаджиева и Димитър Риков. Те обсъдиха какви са очакванията, темите и предизвикателствата, които предстоят в света на книгите. Ето какво разказаха те. "Може би тенденциите не..

обновено на 09.01.25 в 13:26
Изложба „Забранено изкуство“ в Топлоцентрала

Забранено изкуство

Цензурата е сякаш мрачната сянка на изкуството във всички времена. Всеки поглед назад в историята открива нейните прояви под различна форма и по различни причини. И в миналото, и днес цензурата зависи от идеологии, религии, власти, политики, възгледи и от публиката, разбира се – всички те преплетени в сложен, почти гордиев възел понякога...

публикувано на 09.01.25 в 09:07