Арттерапия за възрастни – може ли изкуството да лекува раните от миналото? Отговорът на този въпрос е поводът за гостуването в „Заедно след полунощ“ на Евгения Маринчева, арттерапевт, която въвежда в света на себепознанието, себеутвърждаването на индивида чрез създаването на изображения, рисуване, моделиране, колаж, апликация.
„При арттерапията е важен процесът на самото изпълнение и резултат не се очаква като такъв – тоест художествен резултат или готов музикален продукт, но ако напишеш няколко думи, те биха могли да бъдат твоето лекарство. Защото те ще бъдат твоето изразяване, отношението ти към нещо.“ Така Евгения Маринчева описва накратко основите на терапевтичните практики.
Най-новата книга „Житие и битие на арт терапевта“ на изд. „Институт за терапия и експресивни изкуства“ разкрива някои от най-интересните методи на работа в арттерапията у нас. Тя вече може да се намери на книжния пазар, а авторите на сборника предоставят част от тиража на институции и организации, работещи за психичното и физическо здраве на хората. Средствата от тиража на останалите книги ще се използват за подпомагане развитието на арттерапията в България.
Признат ли е методът в България като официална практика и съпътстваща терапия и как действа? Чуйте разговора с Евгения Маринчева в „Заедно след полунощ“.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg