Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Епизод 432

Ключ във формата на 7

Снимка: Калина Станева

В епизод 432 „Трамвай по желание“ среща своята публика с Жаклин Вагенщайн, основател и директор на кинофестивала "Синелибри".

49 филма и 37 специални събития радват зрителите на "Синелибри" 2021. Седмото издание на кино-литературния фестивал е под мотото "Божествена комедия" по случай 700-годишнината от смъртта на Данте Алигиери. Както обикновено, и тазгодищното издание предвижда два конкурса: за пълнометражен игрален филм и за късометражен филм. От тук тръгва и символиката в концепцията. Модулът с филми, включени в конкурса за пълнометражен игрален филм, е озаглавен "Плеяда" и обхваща 7 филма със „звезден статус“, колкото са Плеядите в древногръцката митология, а късометражните филми са диференцирани в модула Седемте джуджета. А под звуците на седемте струни на Лирата на Аполон, символизираща основните човешки добродетели, дефилират цели седем световни премиери.

Това не е всичко в метафорите със седмиците. Лентите извън официалния конкурс са разпределени в седем модула – като например Седмото небе, Седмото изкуство, Седемте морета, Седем чудеса, Лирата на Аполон, Плеяда, Седемте джуджета. Всеки модул се състои от седем филма. Ключовата цифра седем демонстрира за пореден път оригиналното мислене на организаторите на фестивала.

Любопитно е, че самата Жаки Вагенщайн този път се включва в своя фестивал с авторската късометражна лента „Оксиморон на вечността“, посветена на големия разказвач Хорхе Луис Борхес.

Официалната визия на фестивала е дело на талантливата художничка и визуален артист Мария Налбантова.

Във връзка с усложнената здравна обстановка, фестивалът за втори път има паралелно дигитално издание, на което домакин е платформата Neterra TV.

Чуйте предаването от звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
инициативата

Облечен или не – слушай!

В редакция "Хумор и сатира" се радваме на всяка нова атрактивна инициатива, но невинаги участваме. Какво забавление в метрото пропуснахме този път, може да научи всеки – облечен или не, в неделя, веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпълнени..

публикувано на 17.01.25 в 16:45

Открива се MENAR – кинофестивалът от Близкия изток, Централна Азия и Северна Африка

17-ото издание на MENAR се открива днес с йорданския филм "Дано да е момче!" – критика на патриархалните нрави в повечето страни на Близкия изток. Можете да го гледате днес (17 януари) в Дома на киното от 19.00 часа. Няколко са акцентите в таз годишното издание на фестивала – фокус "турско кино"   с няколко продукции – къде драматични, къде..

публикувано на 17.01.25 в 16:25

Как творчеството решава проблеми

Може ли всеки да бъде творец? Какво е творчество и защо ни е днес, когато имаме изкуствен интелект, който създава? Как да събудим творческото начало в нас, за да променим живота си?  Около думата “творчество” в дискусията се включват Преслава Виденова, поетеса, Виктор Минчев, рекламист, Дамян Дамянов, художник, и Адрияна Михайлова, ПР експерт. Те..

публикувано на 17.01.25 в 16:06
Джани Родари

Изкуството в мен: Любимецът на децата Джани Родари

Джани Родари , писателят, станал световноизвестен с незабравимите си книги "Приключенията на Лукчо", "Приказки по телефона" и "Граматика на фантазията", е роден през 1920 година в Северна Италия. Неговите произведения са сред първите обичани истории от детството. Няколко поколения български деца се радват и на стиховете на Джани Родари..

публикувано на 17.01.25 в 15:59
Янислав, Надин, Борислав Вълов /ЕЙ БО/, Мария и Марта

Тийнейджърът в мен: Борислав Вълов

ЕЙ БО, коемдийният инфлуенсър на годината! Познаваме го от Tik Tok, Instagram, Facebook, YpouTube, Treads...Това е актьорът  Борислав Вълов. Роден е в Монтана, завършил журналистика и актьорско майсторство. Работи като актьор в Шуменския театър и участва в спектакли на Теди Москов. Гледали сте го, той просто изскача от всякъде! Пеенето е..

публикувано на 17.01.25 в 15:49