Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Лечебницата в Античността и Средновековието" и други проекти

Изложба в Националния антропологичен музей

доц. д-р Атанас Кацаров
Снимка: Божидар Любенов​​​​​​​

Още в първите дни на новата 2022 г. Националният антропологичен музей към Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей на Българската академия на науките покани своята публика на откриването на най-новата си временна изложба "Лечебницата в Античността и Средновековието". Тя се посвещава на 15-годишнината от откриването на Националния антропологичен музей и се осъществява в партньорство с Музея за история на медицината към Медицински университет - Пловдив и Историческия музей - Свищов. Експозицията предоставя възможност да се проследи процеса на зараждането и развитието на болницата като здравна институция, нейното структуриране и финансиране, израстването ѝ като образователен център, постиженията на болничното лечение. Временната изложба е отворена за посетители в сградата на ИЕМПАМ-БАН в гр. София, бул. "Цариградско шосе" №73 – до 30 юни 2022 г.

Националният антропологичен музей е открит за посещение на 21 март 2007 г. и е най-новият в системата от музеи към Българската академия на науките. Създаден е от чл. кор. проф. Йордан Йорданов, който единствен в България извършва пластична антропологична реконструкция на меките тъкани на главата по черепа и е един от малкото в света с такива постижения. Негово дело е и възстановката на лицето на предизвикалия сензация "Вампир от Созопол".

Музеят възниква и се утвърждава, за да отговори на нарастващия публичен интерес към първата постоянна експозиция „Човекът в миналото”, допринесла за популяризирането на антропологичните изследвания на населението, живяло по нашите земи от неолита до Възраждането. Институцията се развива и постоянно обновява и допълва своите фондове.

За да разкаже за дейността на Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките и за най-новата експозиция, в това предаване гост е доц. д-р Атанас Кацаров, директор на Националния антропологичен музей.

Чуйте предаването от звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Прозирам" – поетично изследване на съвременната женска идентичност

"Прозирам" е новата фотографска изложба на Йохана Траянова, която се открива на 8 ноември в галерия "Харта". Фотографката представя портретите на седем жени, в които са вплетени природни кадри. Именно чрез образа и формите на природата Йохана се опитва да постигне едно поетично изследване на съвременната женска идентичност. Визуалните разкази..

публикувано на 07.11.24 в 17:35

Да се върнем в 40-те с любителските филми на Серафим Мънков

Какъв е бил животът у нас малко преди Втората световна война?  "Каним ви да надникнете в 40-те години на България, заснети на рядкосрещания в 9.5 мм любителски лентов формат, озвучени на живо!" Така организаторите от "Киноклуб Супер 8" на Киноконцерта с любителски архиви от онези години предизвикват интереса към събитието, което обещава да бъде..

публикувано на 07.11.24 в 17:10

Изложба на Ясен Гюзелев

Галерия "Арте" представя изложба на известния ни художник Ясен Гюзелев, в която отново посетителите се срещат с бликащия му талант.  Показани са негови илюстрации от различни книги през годините и, както пише Георги Лозанов, колкото и дълго да ги гледаш, все не ти стига и се чувстваш привлечен "от нещо изплъзващо се и неуловимо". Той пише още за..

публикувано на 07.11.24 в 16:33

Проф. Станислав Памукчиев: Детското рисуване няма обяснение

Галерия "Стубел" представя една необичайна за своето пространство експозиция, която обаче заслужава вниманието на публиката. Това е изложбата на 9-годишния Деян Стоев "Котката, бухалът и баща ми".  Тези близо 30 хартиени творби, изпълнени предимно с акрилни бои, носят една неочаквана зрялост и фантазност, интересни композиционни решения и като..

публикувано на 07.11.24 в 16:06
Милен Митев и проф. д-р Георги Вълчев

БНР и Софийският университет с нови възможности за сътрудничество

Ново партньорство стартират Българското национално радио и Софийският университет "Св. Климент Охридски".  Ректорът на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха меморандум за осъществяване на съвместни инициативи между двете институции. В рамките на сътрудничеството..

публикувано на 07.11.24 в 15:33