Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 31 януари - 6 февруари

Снимка: Гергана Хрисчева

„Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма „Христо Ботев“ за седмицата от 31 януари до 6 февруари. Това са някои от акцентите в предаването от 6 февруари:

На 29 и 30 януари Асоциация за свободен театър и "Сцена Дерида" организираха форума “Независимата сцена – тук и сега” – поредица от разговори за предизвикателствата, необходимостите и недостатъците на независимия изпълнителски сектор. На срещата между артисти, мениджъри, продуценти и експерти, бяха обсъдени и административните несъответствия в отношенията независими артисти-институции в България.

На 1 февруари се навършиха 140 години от рождението на Владимир Димитров – Майстора. По повод годишнината в Кюстендил бе открита изложба с 350 негови картини. Експозицията може да бъде видяна в следващите шест месеца в художествената галерия в града, носеща името на Владимир Димитров. Във фонда на галерията се пазят 1350 негови произведения, а в настоящата изложба посетителите ще видят и 14 непоказвани досега платна.

В четвъртък в галерия "Кредо Бонум" се откри изложбата на Недко Солаков 10+1. В 10 нови картини Солаков подлага своите малки човечета, вече станали запазена марка на автора, на нови приключения. Той едновременно рисува и разказва с текстове директно върху платната в характерния за него маниер истории за моменти на съмнения, вътрешни противоречия и неизпълними желания. 11-ата картина художникът изважда от архива си – тя е рисувана в далечната 1987-ма.

„Пер Гюнт“ от Хенрик Ибсен е най-новото заглавие в репертоара на театър „София“. Постановката по пиесата на големия норвежки драматург е дело на режисьорката Катя Петрова. В ролята на младия Пер е Александър Тонев, а в образа на възрастния Пер се превъплъщава Ириней Константинов.

В памет на диригента Маестро Борислав Иванов Държавна опера Варна учредява конкурс за млади диригенти на негово име. Първото издание на конкурса ще бъде организирано през 2023 г., когато ще отзвучи 75-годишният юбилей на Варненския оперен театър.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 30 януари.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50