Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За прошката

Снимка: архив

Простено – прости. Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна – денят, определен от Църквата за всеопрощение. Малко трудно можем към днешна дата, когато се води братоубийствена война, да осъзнаем тази фраза. Христос ни казва: „Мир ви оставям; Моя мир ви давам. Аз ви давам не тъй, както светът дава. Да се не смущава сърцето ви, нито да се плаши“.

Къде сбъркахме, че стигнахме дотук? Защо твърде често употребяваме думите на Спасителя като лозунги, без да минават през сърцето ни? Заедно с иконом Василий Шаган, потомък на бесарабски българи и свещеник във варненския храм „Св. Николай“, и иконом Петър Косев от несебърския храм „Успение Богородично“ в деня на прошка ще говорим за вярата, която ражда съпричастност и дела на милосърдие.

Може ли всеки в една такава ситуация, ще нарека нещата с истинските им имена: във време на война, да остане човек и как да помогне, дори и да няма финансова възможност. Достатъчно ли е да се декларира на думи, че обичаме всички хора и се борим за световен мир от уютните си и топли домове. В предаването ще чуете и думи на покойния ставрофорен иконом Ангел Ангелов, който бе гост на предаването преди една година.


Християнска поезия
Стихотворението „Аз наведох глава“ от Асен Разцветников, в изпълнение на актьора Ириней Константинов




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27