Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Директно от Метрополитън опера – „Ариадна на Наксос“ от Рихард Щраус

7
Снимка: Marty Sohl / Met Opera

Последната постановка на това заглавие в Ню Йорк е преди 11 години. Вероятно ръководството на театъра досега очакваше появата на нова митична звезда на оперния небосклон. След дебюта си в „Дама Пика“ от Чайковски и след „Нюрнбенските майстори певци“ от Вагнер младото норвежко сопрано Лисе Давидсен отново е сред солистите в Метрополитън. Този път успехът е наистина блестящ, защото ролята изключително й подхожда. Именно с Ариадна тя изгря за светапрез 2019 г. в Глайнбърн и Виена.


Постановката в Мет е възстановената версия на Мошински от 1993 г, която е повтаряна 6 пъти и в която през годините са участвали звезди като Дебора Войт, Сузане Менцер, Сюзън Греам и Натали Десе.

Режисьорът предпочита класическата визия с елементи на модерност в своите постановки. Действието в пролога се развива зад кулисите на театър. Изобразява трескава подготовка на спектакъл, предназначен да забавлява гостите в дома на заможен виенчанин.


„Тази постановка достига до същността в операта на Щраус - деликатна смесица от величие и фарс, тръпка на красотата, обгърната от ирония, на искреността скрита от осъзнатото“ – пишат в „Ню Йорк Таймс“.

„В третата си поява в Мет норвежкото сопрано показа много страни от своя талант. Тя може да бъде комична, трагична и романтична. Тя може да бъде силна и деликатна. По-важното е, че тя има един от малкото гласове в света, които могат да изпълнят тази сцена с голям резонанс и блестящи цветове.“ – отбелязват в „Опера Уайър“.


„Ариадна на Наксос“ изисква четирима силни солисти, но пресата в Ню Йорк е единодушна, че тук звездата е една. Въпреки критиките през годините към Давидсен за студено присъствие, проблемен среден регистър и безмислено форте, новата „велика Брюнхилде“ очевидно се развива в добра посока и оправдава големите очаквания на опероманите. Наскоро тя издаде и нов компактдиск за Decca с песни от Григ, заедно със сънародника си Лейф Уве Андснес, в който разцъфват меките нюанси на нейния глас и финото светоусещане на артистичния ѝ талант.


В спектакълите на „Ариадна на Наксос“ на Рихард Щраус в Мет съвсем достойно партнират и останалите солисти Изабел Ленард (Композиторът), Бренда Рей (Цербинета) и Брандън Йованович (Бакхус). Диригентът е Марек Яновски.

Снимки: Marty Sohl / Met Opera

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30