Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благотворителна изложба на Валентина Попова в БНР събира средства за украински бежанци

| обновено на 14.03.22 в 17:24

Валентина Попова е работила дълги години като социолог в БНР, но никога не е прекъсвала контакта си с радиото и има безброй приятели – „радиочовеци“, както тя сама ни нарича.

Художничката има 7 самостоятелни изложби и няколко участия в общи. Още се помнят нейните „Многоточия на любовта“ в Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий”, когато бяха изкупени всичките ѝ творби.

От 14 март във фоайето пред Първо студио на БНР са подредени над 30 картини на Валентина Попова. Третата ѝ изложба в Националното радио е изцяло с благотворителна цел. Всички средства от закупените картини ще бъдат дарени за нуждите на украински бежанци, които БНР и БНТ приютява в своя почивен дом в Китен.

Валя нарича войната в Украйна “гигантска злочестина“. Щастлива е да наблюдава огромната вълна от доброта и съпричастност у българите.

Художничката не за първи път отваря сърцето си за чуждата болка. По време на първата си изложба в БНР през 2018 г. тя дари средства от продажбата на свои картини на Фонда за лечение на журналисти.

Валя рисува от дете, но заниманията ѝ стават по-сериозни, когато иска да учи архитектура. Не успява, завършва социология, но не спира с експериментите с боите и четката, които прави понякога и без четка. През годините преминава през различни периоди: син, лилав, зелен, създава радващи окото уникални съчетания от цветове. Неизменна остава любовта ѝ към котките – от картините ѝ надничат и многоцветни опашати рошльовци.

Валентина Попова работи със замах и в различни стилове, нейно вдъхновение са космосът, природата и китайската хилядолетна култура. Напоследък в творбите ѝ присъстват обикновени предмети (шапка, прозорец, чадър и др.), вплетени в общата композиция по необичаен начин.

„През последните две тежки години, когато бяхме затворени и потиснати заради пандемията, при мен дойде някаква странна сила, и ми се прииска да вдъхвам хубаво чувство – и на себе си, и на другите – чрез картините си в по-светли, в по-ярки цветове, които са с по-жизнерадостно излъчване.

Може би това е някаква психологическа защитна реакция да съумея и на себе си да давам сила, а и на хората около мен.

Същото виждаме и сега, когато още една гигантска злочестина ни сполита целия свят, бих казала, защото, когато страда една държава, когато страдат хора, ние всички страдаме.

Сега доброто се мобилизира – хората бързо се организират да помагат по всякакви начини. Вижда се, че доброто го има, което е изключително важно. На един човек да помогнем – пак е нещо. Това е мое кредо – всеки един от нас нещо мънинко да направи – една малка крачка към доброто – това вече е нещо.“ – казва художничката.

Чуйте интервюто с Валентина Попова.

Снимки – Ася Чанева


ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25