Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Йенуфа“ в Ковънт Гардън с Асмик Григорян и Карита Матила

10
Снимка: @royaloperahouse

В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ със съдействието на Еврорадио ви предлагаме цялостен запис на операта „Йенуфа“ от Леош Яначек, осъществен на 12 октомври 2021 година в Кралската опера Ковънт Гардън в Лондон. В главните роли участват: Йенуфа – Асмик Григорян, Клисарката – Карита Матила, Лаца – Ники Спенс, и Стева – Саймир Пиргу, а диригент на постановката е унгарецът Хенрик Нанаши, който между 2012 и 2017 година е музикален директор на Komische Oper Berlin. Нанаши е чест гост-диригент в Метрополитън, Миланската Скала, Националната опера в Париж, Арена ди Верона, както и в оперите в Сан Франциско, Чикаго, Мюнхен, Дрезден, Франкфурт и Хамбург.


Ето какво казва Хенрик Нанаши за музиката на операта „Йенуфа“ в интервю за Би Би Си 3: „Операта започва с ксилофон, който установява духа на цялото произведение, защото представлява остинато, което може да бъде чуто по време на  цялата опера в различни варианти. Яначек го използва по много интересен начин, защото остинатото ни подсказва, че непрекъснато нещо се случва на заден план. И очевидно за Яначек текстът е бил особено важен, защото той е написал „Йенуфа“ за своите сънародници и даже е казал, че се надява певците да поправят ритъма, който е написал, където се налага, за да съвпада с прозодията на текста. Затова и аз смятам, че дори и публиката да не говори чешки, е много важно за нея да чува мелодията на езика. Разбира се, субтитрите също са много важни, а и аз съм от хората, които вярват, че не трябва да се очаква от публиката да се е подготвила преди да дойде на представление. Мисля, че хората трябва да идват в театъра и спонтанно да преживяват музиката и драмата“.

В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ на 19 март от 21 часа ви очакват 3 часа с музиката на Леош Яначек, като освен „Йенуфа“ ще имате шанс да чуете и откъс от неговата „Глаголическа меса“.

Снимки: Ковънт Гардън


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15