В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ със съдействието на Еврорадио ви предлагаме цялостен запис на операта „Йенуфа“ от Леош Яначек, осъществен на 12 октомври 2021 година в Кралската опера Ковънт Гардън в Лондон. В главните роли участват: Йенуфа – Асмик Григорян, Клисарката – Карита Матила, Лаца – Ники Спенс, и Стева – Саймир Пиргу, а диригент на постановката е унгарецът Хенрик Нанаши, който между 2012 и 2017 година е музикален директор на Komische Oper Berlin. Нанаши е чест гост-диригент в Метрополитън, Миланската Скала, Националната опера в Париж, Арена ди Верона, както и в оперите в Сан Франциско, Чикаго, Мюнхен, Дрезден, Франкфурт и Хамбург.
Ето какво казва Хенрик Нанаши за музиката на операта „Йенуфа“ в интервю за Би Би Си 3: „Операта започва с ксилофон, който установява духа на цялото произведение, защото представлява остинато, което може да бъде чуто по време на цялата опера в различни варианти. Яначек го използва по много интересен начин, защото остинатото ни подсказва, че непрекъснато нещо се случва на заден план. И очевидно за Яначек текстът е бил особено важен, защото той е написал „Йенуфа“ за своите сънародници и даже е казал, че се надява певците да поправят ритъма, който е написал, където се налага, за да съвпада с прозодията на текста. Затова и аз смятам, че дори и публиката да не говори чешки, е много важно за нея да чува мелодията на езика. Разбира се, субтитрите също са много важни, а и аз съм от хората, които вярват, че не трябва да се очаква от публиката да се е подготвила преди да дойде на представление. Мисля, че хората трябва да идват в театъра и спонтанно да преживяват музиката и драмата“.
В оперната вечер на програма „Христо Ботев“ на 19 март от 21 часа ви очакват 3 часа с музиката на Леош Яначек, като освен „Йенуфа“ ще имате шанс да чуете и откъс от неговата „Глаголическа меса“.
Снимки: Ковънт ГардънВ съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg