Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Аспектите и проявленията на хуманизма

Снимка: www.brera.net

Хуманизъм. Какви са аспектите и проявленията на хуманизма, как се създава и как се мисли през различните исторически периоди? Ще бъде разгледан хуманизмът от философска, литературна и политическа гледна точка, заедно със събеседниците: проф. д-р Димитър Вацов, д-р Богдана Паскалева, литературовед, и Явор Сидеров, историк и политолог.

Думата „хуманизъм“ намира място в речника на науката в началото на XIX век. Тя произхожда от латинската дума humanitas, която означава хуманност, човечност. Под хуманност се разбира човеколюбива, добронамерена, безкористна, благосклонна и разбираща нагласа към хората. Думата humanitas се утвърждава в публичната реч и литературата в епохата на Древния Рим главно благодарение на знаменития политик, юрист и оратор Марк Тулий Цицерон (106–43 г. пр. Хр.). В наши дни най-често се употребява хуманност във всекидневната публична реч в нейното главно значение на човеколюбие. Много често като почти пълен неин синоним се използва и думата „хуманизъм“.

В предаването се проследява как се достига до това понятие и как се преживява сега. Задават се въпросите – как се интерпретира през политиката, през взаимоотношенията между хората? Спекулира ли политиката с това понятие за цели, които в същината си не са хуманни и как се регулира това?

Разгледани са и идеите на Цветан Тодоров, който пише следното:

„Хуманизмът не е нито натурализъм, нито изкуственост, той защитава ценностите си не защото са въплътени в природния ред, нито пък защото така е повелила най-могъщата воля. Не властта, за която говори Хобс, ни кара да предпочетем правото на избор между да и не пред покорството. Така стоят нещата и с целеположеността на Ти, т.е фактът, че предпочитам да възприема човешкия индивид като цел на моето действие, а не да го използвам примерно като деятел на икономическия прогрес, така е и с универсалността на Те, уважението дължимо на всички хора, което смятаме за по-ценно от предпочитането на нашите пред другите. Ако хуманизмът е против заробването, манипулацията и опредметяването на индивидите или против изтребването на част от човечеството, това се дължи не само на неговото желание – така към него би могло да се причисли и чистият волунтаризъм – а и на факта, че според дълбокото му вътрешно убеждение, ценности като свобода, уважение към другия и еднаквото достойнство на всички са нещо очевидно и подхождат най-добре на човешкия вид.“

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – www.brera.net



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йоанна Елми

Цензурата е нещо различно от това да кажеш, че определено твърдение не е вярно

С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..

публикувано на 10.01.25 в 17:00
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35