Хуманизъм. Какви са аспектите и проявленията на хуманизма, как се създава и как се мисли през различните исторически периоди? Ще бъде разгледан хуманизмът от философска, литературна и политическа гледна точка, заедно със събеседниците: проф. д-р Димитър Вацов, д-р Богдана Паскалева, литературовед, и Явор Сидеров, историк и политолог.
Думата „хуманизъм“ намира място в речника на науката в началото на XIX век. Тя произхожда от латинската дума humanitas, която означава хуманност, човечност. Под хуманност се разбира човеколюбива, добронамерена, безкористна, благосклонна и разбираща нагласа към хората. Думата humanitas се утвърждава в публичната реч и литературата в епохата на Древния Рим главно благодарение на знаменития политик, юрист и оратор Марк Тулий Цицерон (106–43 г. пр. Хр.). В наши дни най-често се употребява хуманност във всекидневната публична реч в нейното главно значение на човеколюбие. Много често като почти пълен неин синоним се използва и думата „хуманизъм“.
В предаването се проследява как се достига до това понятие и как се преживява сега. Задават се въпросите – как се интерпретира през политиката, през взаимоотношенията между хората? Спекулира ли политиката с това понятие за цели, които в същината си не са хуманни и как се регулира това?
Разгледани са и идеите на Цветан Тодоров, който пише следното:
„Хуманизмът не е нито натурализъм, нито изкуственост, той защитава ценностите си не защото са въплътени в природния ред, нито пък защото така е повелила най-могъщата воля. Не властта, за която говори Хобс, ни кара да предпочетем правото на избор между да и не пред покорството. Така стоят нещата и с целеположеността на Ти, т.е фактът, че предпочитам да възприема човешкия индивид като цел на моето действие, а не да го използвам примерно като деятел на икономическия прогрес, така е и с универсалността на Те, уважението дължимо на всички хора, което смятаме за по-ценно от предпочитането на нашите пред другите. Ако хуманизмът е против заробването, манипулацията и опредметяването на индивидите или против изтребването на част от човечеството, това се дължи не само на неговото желание – така към него би могло да се причисли и чистият волунтаризъм – а и на факта, че според дълбокото му вътрешно убеждение, ценности като свобода, уважение към другия и еднаквото достойнство на всички са нещо очевидно и подхождат най-добре на човешкия вид.“
Чуйте предаването от звуковия файл.Снимки – www.brera.net
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg