Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Петя Бъговска – непосилната лекота на контрабаса

Снимка: Bulphoto

В изданието си на 15 април от 23 часа предаването „Български изпълнители“ ще отведе почитателите на класическата музика в звуковия свят на контрабаса – най-внушителния със своите размери представител на струнно-лъковите инструменти, за да разкрие богатата палитра от тембри и нюанси, които този инструмент притежава. Наш събеседник в това кратко, но със сигурност интригуващо музикално пътешествие, е първата и единствена засега у нас жена-професор по контрабас – проф. д-р на изкуствознанието Петя Бъговска.


Започнала заниманията си по музика първоначално с пиано, впоследствие тя е насочена към контрабаса от педагога Емануил Василев. Основна роля във формирането й като музикант имат нейните преподаватели: проф. Тодор Тошев – един от доайените и основател на съвременната контрабасова школа в България, наричан с любов от своите студенти Папа Тошев и проф. Франко Петраки в Италия. Концертирала като артист-инструменталист в соловата и камерна музика, както в България, така и в Европа и САЩ, Петя Бъговска отдава професионалните и творческите си сили и на дългогодишна активна педагогическа дейност. Наред с основната и преподавателска практика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“, където тя продължава и развива традициите в тази насока, завещани от нейния учител проф. Тодор Тошев, между 1989 и 1992 година Петя Бъговска работи като педагог и артист-оркестрант във Финландия, а между 2004 и 2006 живее и преподава в различни университети на Съединените щати. За наследеното от българската школа, което тя успява да адаптира в работата си извън България; за позитивите в европейската и американската школа, които счита за полезно да бъдат усвоени у нас; за мотивацията винаги да се завръща в родината, както и за мястото на българската контрабасова школа в съвременното европейско и световно музикално семейство проф. Петя Бъговска споделя:

Петя Бъговска се изявява и като активен музикален общественик. Тя е организатор на редица фестивали на изпълнителското изкуство за контрабас у нас и е редовен участник на най-престижните форуми за контрабасисти в Европа и САЩ. Между 2012 и 2015 г. е председател на СБМТД, също така е и член на Изпълнителния комитет на Международната организация на музикантите – FIM. В статията „La Voix Bulgaire – Petia Bagovska“, публикувана в едно от водещите специализирани списания в света – „Double bassist“ (London, 2000), Петя Бъговска е поставена сред „жените - новатори, чиято дейност като педагог, солист и музикант е с изключителен принос за развитието на световното изкуство на контрабаса“. На творческите ѝ постижения са посветени и редица материали в български и чуждестранни медии.

Петя Бъговска работи и като музикален теоретик в методиката на преподаването на контрабас, както и изследовател на музиката, създавана за този инструмент, а неин фундаментален труд в тази насока е книгата ѝ „Контрабас – традиция и бъдеще“, издадена през 2011 г.
Снимки: Bulphoto, Здравко Петров, личен архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сцена от спектакъла на „Джани Скики“

Отзвук от бляскавото начало на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора - 2024

През далечната 1967 година легендарният диригент Димитър Димитров слага началото на Декемврийските музикални дни в Стара Загора. След откриването на новата сграда на Операта в началото на 70-те години на ХХ век, дните прерастват във Фестивал на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) – едно от най-значимите музикални събития на България. Тазгодишното,..

публикувано на 23.12.24 в 12:15

Вечер с вокалното майсторство на Райна Кабаиванска

В съботната оперна вечер честитим 90-годишният юбилей на световната оперна прима Райна Кабаиванска. Покорила всички големи оперни сцени, оставила е траен отпечатък с интерпретациите си на знакови образи от оперната литература. Дълбоките емоционални превъплъщения, които раздава от сцената намират отклик в уважението и любовта, които публиката ѝ..

публикувано на 21.12.24 в 07:55

"Франческа да Римини", опера в четири действия от Рикардо Дзандонай

Либрето: Тито Рикорди, по едноименната пиеса на Габриеле Д`Анунцио Действащи лица: • Франческа да Римини – сопран • Паоло – тенор • Джовани (Джанчиотто) – баритон • Малатестино – тенор • Остазио – бас • Самаритана – мецосопран • Бианкофорте – мецосопран • Смарагди – мецосопран • Адонела – сопран • Гарсенда • Алтикиара • Сер Толдо • Трубадур •..

публикувано на 20.12.24 в 15:10

"Адриана Лекуврьор" от Франческо Чилеа, опера в четири действия

Музика: Франческо Чилеа По пиесата на Йожен Скриб и Ернест Льогуве Либрето: Артуро Колаути Първо представление: 6 ноември 1902 г. в Театро Лирико, Милано. Действащи лица: • Адриана Лекуврьор – сопран • Маурицио – тенор • Принц ди Буйон – бас • Принцеса ди Буйон – мецосопран • Мишоне – баритон • Кино – бас •..

публикувано на 19.12.24 в 13:25
Пол-Рони Ейнджъл

Рокендрол легендата Пол-Рони Ейнджъл за първи път в България

Тази година Дядо Коледа няма да донесе нищо на "Аларма Пънк Джаз" ... Но вместо него вече пристигна (директно от Норвегия, ако не чак от Лапландия) неговият малко по-млад, но далеч по-чакан у нас братовчед (в червено-черни, а не в червено-бели одежди - съвсем като за пораснали непослушни деца) Пол Рони-Ейнджъл . Фронтменът на..

публикувано на 18.12.24 в 18:52