Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 2-8 май

Снимка: НХГ

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 2 до 8 май. Това са някои от акцентите в предаването от 8 май:

Новият филм на режисьора Виктор Божинов "Бягство" е в жанра на психологическия трилър. Действието в "Бягство" се развива в изоставеното селище в Родопите – Чамла. Сюжетът разказва за противопоставянето и конфронтацията на две коренно различни групи млади хора – едните се борят да върнат живота в изоставеното село, а другите управляват комуна за наркозависими. Дебют в игралното кино прави младият Александър Кендеров, който влиза в главната роля.

63 филма, 36 категории, 8 дни – новият Национален фестивал на българското кино започна на 2-ри май и ще продължи до 9-и. Фестивалът възражда традициите на Съюза на българските филмови дейци, като връчва награди "Васил Гендов", поставили началото на своята история още през 1975 година. Председатели на журитата са Петър Вълчанов (игрално кино), Андрей Паунов (документално кино) и Златан Радев (анимационно кино), а членове – известни режисьори, оператори, актьори, сценаристи, кинотеоретици и критици. Наградите ще бъдат връчени на официална церемония в Народния театър на 15 май, на която почетен гост ще бъде легендата Кшищоф Зануси.

С национално турне театър "Кредо“ ще отбележи своята 30-а годишнина. 30 години навършва и първият спектакъл на трупата – "Шинел“ по Гогол. Пиесата има зад гърба си 600 представления на 9 езика и участие в 200 международни фестивала. "Шинел“ е най-дълго играното представление в българския театър, макар и в различни състави, като от премиерата си през 1992 г. до днес, то може да се види на сцената на Театър 199 "Валентин Стойчев”, София.

Общество "За свободни сцени" беше създадено в структурата на Съюза на народните читалища – национално представителна организация на читалищата в България, съгласно Закона за народните читалища. Целта е да се създаде регистър на свободните сцени в читалищата и те да започнат да функционират като една възможност за изява на свободните артисти, режисьори и продуценти. Съюзът на народните читалища ще потърси възможности за европейско финансиране, за реновиране на сцените и създаване на благоприятни условия за творчески изяви – фестивали, спектакли, конкурси, пърформанси и други.

Между 27 април и 26 юни Националната галерия кани посетителите си на изложбата "Неотложни теми. Украинско експериментално филмово и видео изкуство“. Специалната селекция на творби е дело на известния украински художник Микола Ридни, живеещ в Киев, по покана на директорката на галерията Ярослава Бубнова. Микола Ридни, художник, куратор и активист, излиза на сцената след Оранжевата революция и превръща политическата реалност във водещия елемент на работата си. Подбраната от него програма дава възможност на българската публика да се запознае с активните украински автори, останали в страната си и днес, по време на военните действия там. Тя очертава темите, вълнували ги през годините от анексирането на Кримския полуостров от Русия – усещанията в Украйна на вътрешна и външна политическа промяна

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 8 май.

Снимка – НХГ


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Колекцията "Стоян Василев" гостува в София

Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..

публикувано на 17.02.25 в 17:51

Иво Тодоров с първи български компактдиск с музика, създадена от изкуствен интелект

Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..

публикувано на 17.02.25 в 17:30

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия"

Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...

публикувано на 17.02.25 в 16:16
Надежда Московска и Виолета Радкова

Виолета Радкова за романа си "И леглото ни е зеленина"

"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..

публикувано на 17.02.25 в 15:35

Трилърът "Конклав" е най-добрият филм според наградите БАФТА

Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много  категории от всички останали, цели..

публикувано на 17.02.25 в 14:55