За осемнайсети път българските музеи и художествени галерии участват в инициативата „Европейски нощ на музеите“, която е посветена на Международния ден на музеите – 18 май. В това предаване гостува Мария Конакчиева – „Връзки с обществеността“ на Френския институт в София. Тя разказа за интересните прояви, организирани от Френския институт, както и припомни накратко историята на този своеобразен музеен фестивал, който отдавна не е само европейски, а вече се отбелязва и в много държави по всички континенти. „Европейската нощ на музеите“ е най-оригиналната и най-успешна инициатива, допринесла за популяризирането на дейността на музеите и художествените галерии по целия свят.
Г-жа Конакчиева разказа за интересните прояви, организирани от Френския институт и сподели свои впечатления от срещите си с френската култура и френските музеи.
Представители на някои от музеите в страната: Радослав Петков от РИМ - Казанлък, Пламен Петров от ХГ - Казанлък, Ангел Янков, директор на РЕМ - Пловдив, Петър Калчев, директор на РИМ - Стара Загора, Магдалена Жечева, директор на РИМ - Търговище, Валентин Дебочички, директор на РИМ - Кюстендил и Валентина Василева, директор на РИМ - Смолян – разказаха какви разнообразни и интересни събития са подготвили те за своята публика.
Повече информация може да бъде намерена на интернет страницата на Министерството на културата, както и на интернет страницата на Френския институт в София.
На 21 април се навършват 115 години от смъртта на Марк Твен – един от най-значимите американски писатели. Марк Твен е роден през 1835 аристократична и многолюдна фамилия, заселила се първо в щата Вирджиния, а после край река Мисисиспи. Писателят има вълнуващо и изпъленено с емоции и приключения детство, което после го вдъхновява за написването..
В "Нашият ден" се срещаме с Ани Йовева – дизайнер на шевици. Тя е родена в Самоков, рисува от най-ранна детска възраст, а учителката ѝ в гимназията я насочва към традиционната българска бродерия. Йовева е отдадена на занаята – държи на мотивите, цветовете и бодовете. Случвало се е да работи върху една носия в продължение на 5 години. Разказва,..
В навечерието на Великден "Трамвай по желание" прави своята публика съпричастна на две кино възкресения. Режисьорът Олег Ковачев представя своите най-нови документални ленти, посветени на две от най-емблематичните за България личности от 20 век – Георги Астарухов и Димитър Списаревски. В който и клуб на футболния клуб "Левски" да влезете,..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син пронизва баща си с нож. Дванайсет заседатели се опитват да разплетат случая, но единствено заседател номер 8 се усъмнява в деянието. Справедливост или правосъдие се търси в тази ситуация и..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията им "до 15 учебни дни в една учебна..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg