"Фотони в цвят“ е симбиоза между живопис и светлина. Акрилните платна на Силвана Тодорова носят щастие, уют и вълшебство, а светлинните инсталации на Иво Тодоров от осветителни тела и стари предмети, са необичайни и магични, напомняйки ни за изчезнали светове и непреходността на времето. Тя е ученичка на художника Димчо Павлов – Джиджо, нейни картини са притежание на колекционери в България, САЩ, Германия, Белгия, Гърция и други. Той пък е възпитаник на Техническия университет в София и на Стопанската академия в Свищов, но от години се занимава с изкуство. Многобройни са изложбите на Силвана и Иво в Пловдив и в София.
От 26 май до 17 юни в галерия "Сердика" на Женския пазар в София можете да разгледате изложбата на Силвана и Иво Тодорови.
Рисуването за Силвана е тайнство, а за изложбата "Фотони в цвят“ тя споделя:
"Тази изложба е различна от останалите ни изложба и то благодарение на съпруга ми Иво Тодоров с неговите светлинни инсталация, които бух нарекла светлинни скулптури. За тях той използва най-различни стари джаджи: непотребни радиоапарати, часовници, глобуси, грамофони, музикални инструменти – цигулки, тромпети. Там, където е изгаснал животът, той създава нов. Съпругът ми е ценител и търсач на съкровища, които другите смятат за боклуци, за него старите вещи са ценни, той колекционира и специални лампи. Всеки човек който обича стария свят, който го връща в детството, ще оцени неговите инсталации.
А аз в моите картини създавам една абстрактна алюзия с ухание на щастие и на вълшебство. Искам хората, които ги гледат да усещат това вълшебство и всяка сутрин като станат, да си казват: "Днес ми предстои най-вълшебният ден“."
Картините на Силвана Тодорова са в меки, пастелни тонове и освен тайнство и щастие, носят усещане за уют и спокойствие.
Според художничката "лудостта“ на всеки от двамата ги събира с Иво и им помага в общия им семеен и творчески път, който продължава вече повече от 30 години.
Чуйте повече от интервюто на Ася Чанева със Силвана Тодорова в звуковия файл:
Снимки – Силвана Тодорова
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg