Има творби, които много хора изобщо не знаят, че съществуват, но един фрагмент от тях познава всеки. Това е началото на "Така каза Заратустра" на Р. Щраус, началото на "Малка нощна музика" на Моцарт, дуетът на цветята от "Лакме" на Делиб и арията на Вали от "Ла Вали" на Каталани. Всяка от тези мелодии се явява по различен, понякога дори абсурден повод в музикални илюстрации, филми, реклами и клипове. Ето че на 29 май в "Неделен следобед" от 14 часа не само ще чуете чудесно изпълнение на прочутата ария на Вали, но и ще може да се запознаете с цялата творба, липсва само встъплението и един хор от началото). Абсолютно нелогичния сюжет, (то в операта кое ли е логично?) е вдъхновил Алфредо Каталани да създаде великолепна музикална картина с ефектни арии, дуети и ансамбли.
Разбира се записът, който предлага екипът на предаването, е съвсем актуален от 3 април тази година, когато в Мюнхен с концертно изпълнение на тази опера е отбелязана 70-годишнината на оркестъра на баварското радио. Грандиозно събитие, което вие може да проследите благодарение на международния музикален обмен на Еврорадио.
В ролите ще слушате:
• Вали, сопран – Кармен Джанатасио
• Валтер, сопран – Мане Галоян
• Афра, мецосопран – Корин Шойле
• Джузепе Хагенбах, тенор – Карло Вентре
• Винченцо Гелингер, баритон – Хуан Хесус Родригес
• Стромингер, бас – Анте Йеркуница
• Вестоносец, бас-баритон – Милан Силянов
Хор и оркестър на Баварското радио в Мюнхен, диригтаент Греъм Дженкинс
"Ла Вали" е опера в четири действия от Алфредо Каталани, либрето Луиджи Илика. Премиерата е на 20 януари 1892 г. в Миланската Скала под диригентството на Едоардо Маскарони. Първата изпълнителка на заглавната роля е легендарната Хериклея Даркле. От цялата опера е останал един единствен хит – арията на Вали "Ebben? Ne andrò lontana", която се изпълнява от всички сопрани по света, много често като бисова пиеса. В основата на арията наричана "Гренландска песен" е текст на Жюл Верн. Както ще чуете освен тази ария има още няколко, които съвсем достойно могат да бъдат включени в репертоара на оперните певци, няколко красиви дуета и една изключително живописна музикална картина в четвърто действие, пренасяща ни високо в заснежените Алпи.
В предаването ще прозвучи документален запис на Моцартовия шедьовър "Така правят всички жени". Представяме изпълнение от 22 юни 2024 с участието на премиерния солистичен състав, хора и оркестъра на Държавната опера във Виена. Диригент е Филип Жордан. За новия прочит режисьорът Бари Коски споделя в интервю пред драматурга Николаус Щеницер: "Започнах да си..
Антон Гудов е родом от Казанлък, но е изпълнител на родопски песни. Негова страст са старинните песенни образци и автентичните фолклорни костюми. Той е закърмен с народната музика, но първата си съзнателна среща с нея осъществява чрез музиката на едно златно поколение изпълнители, а именно: Христина Лютова, Валя Балканска, Младен Койнаров, Надежда..
Именитият състав на Софийска филхармония "Кварто квартет" ще ни потопи в необятната музика на Моцарт с една красива и нетипична концертна програма в зала "България". Това ще се случи в световния ден на композитора – 27 януари от 19,00 ч . Концертът ще започне с увертюра от "Вълшебната флейта" с вече популярната по света преработка на Кристиян Байер..
Легендите на експерименталната музика и неконвенционалния джаз Франк Гратковски (Германия) и Казухиса Учихаши (Япония) пристигат в София на 23 януари (четвъртък) , за да открият Sofia Free Jazz , новата серия на радиофестивала "Аларма Пънк Джаз" на БНР в сътрудничество с "Гьоте-институт – България" , посветена на свободната..
Вторият концерт за пиано от Албена Петрович-Врачанска ще прозвучи за първи път в изпълнение на Мартина Табакова и Симфоничния оркестър на БНР с гост-диригент Константин Добройков на 15 януари в 1 студио на БНР от 19.30 часа. Премиерата отбелязва 60-тата годишнина на композиторката. Събитието със заглавие "Българска музика" е част от новия цикъл..
На 14 януари т.г. вътрешният, към тази дата, служебен министър Атанас Илков, се срещна със своя турски колега в Истанбул, за да бъде направен анализ и..
Понятието " biodeutsch" ( биогермански) бе избрано за антидума за 2024 година в Германия. Защо журито определи това понятие за дискриминационно?..
В рубриката "Въпреки мрежата" Георги Марчев , журналист, работил като проверител на факти (факт-чекър), разказва как се проверяват факти и твърдения,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg