Има творби, които много хора изобщо не знаят, че съществуват, но един фрагмент от тях познава всеки. Това е началото на "Така каза Заратустра" на Р. Щраус, началото на "Малка нощна музика" на Моцарт, дуетът на цветята от "Лакме" на Делиб и арията на Вали от "Ла Вали" на Каталани. Всяка от тези мелодии се явява по различен, понякога дори абсурден повод в музикални илюстрации, филми, реклами и клипове. Ето че на 29 май в "Неделен следобед" от 14 часа не само ще чуете чудесно изпълнение на прочутата ария на Вали, но и ще може да се запознаете с цялата творба, липсва само встъплението и един хор от началото). Абсолютно нелогичния сюжет, (то в операта кое ли е логично?) е вдъхновил Алфредо Каталани да създаде великолепна музикална картина с ефектни арии, дуети и ансамбли.
Разбира се записът, който предлага екипът на предаването, е съвсем актуален от 3 април тази година, когато в Мюнхен с концертно изпълнение на тази опера е отбелязана 70-годишнината на оркестъра на баварското радио. Грандиозно събитие, което вие може да проследите благодарение на международния музикален обмен на Еврорадио.
В ролите ще слушате:
• Вали, сопран – Кармен Джанатасио
• Валтер, сопран – Мане Галоян
• Афра, мецосопран – Корин Шойле
• Джузепе Хагенбах, тенор – Карло Вентре
• Винченцо Гелингер, баритон – Хуан Хесус Родригес
• Стромингер, бас – Анте Йеркуница
• Вестоносец, бас-баритон – Милан Силянов
Хор и оркестър на Баварското радио в Мюнхен, диригтаент Греъм Дженкинс
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Последното заглавие в репертоара на Драматично-куклен театър Враца е "Дванайсет разгневени мъже" от Реджиналд Роуз. Историята започва с това как един син..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg