Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 30 май - 5 юни

Снимка: галерия "Структура“

"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата 30 май до 5 юни. Това са някои от акцентите в предаването от пети юни:

Международният фестивал за късометражно кино "In the Palace" беше открит на 31 май в Перник в Двореца на културата за 19-и път. Изключително богатата програма на фестивала включва 270 филма от над 95 държави, но и научна конференция, образователни модули, питчинг сесия, концерти в края на всяка вечер до 7 юни, а точно преди откриването си “In the Palace” гостува със собствен щанд на фестивала в Кан, където бе част от организирания от Френската асоциация за международно кино Short Film Corner.

На 30 май ръководството на Младежки театър "Николай Бинев“ излезе на протест заради искането на Комисията за енергийно и водно регулиране да придобие част от сградата на театъра, предвидена за нова сцена за куклен театър.

Преглед на артистичните средища в Бургас от 50-те до 80-те години на XX век е във фокуса на новата книга от поредицата "Бохемските кафената на соца". Журналистката Мариана Първанова съставя пътеводител на любимите места за събиране на интелектуалците и разказва кои са били те – онези личности, които раждат "бургаското чудо", откроило града като една от културните столици в страната. Авторката търси отговор на въпроса – на какво се дължи онзи творчески подем, заради който започват да наричат Бургас "Град на поетите, художниците, актьорите и музикантите".

"Пуша Петров и Иван Мудов. Две лица" е името на откритата на 26 май в галерия "Структура“ съвместна изложба. Тя е покана към публиката да се разходи в пространството, за да открие историята на един обект – двустранна врата, видяна през два различни "обектива“. Всяка част на вратата е реставрирана поотделно от художниците и след това двете са изложени една до друга, за да дадат представа за подхода на авторите. В "Две лица“ всяка страна на вратата има и свой собствен разказ, написан от двама писатели – румънският писател Андрей Чераску, автор на научна фантастика и българският поет Стефан Иванов.

И тази година в края на театралния сезон платформата "Световен театър в София” дава на зрителите възможност да се срещнат със забележителни световни спектакли, играни на международните сцени и фестивали. 16-ото издание на "Световен театър в София” започва на 7 юни и продължава до 20.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 5 юни.


По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30

В "Панспермия" Полина Видас разказва нашия живот

Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..

публикувано на 22.11.24 в 16:50