В последния компактдиск на Ваня Пешева със заглавие "Три аспекта на емоции" пианистката изследва звуковите и стилистичните сфери на импресионизма, експресионизма и постмодернизма чрез произведения съответно от Равел, Скрябин и Албена Петрович-Врачанска. Слушателите ще могат да се запознаят с него в предаването "Музик мания" на 8 юни от 14 часа.
Ето какво пише музикалният критик Петер Зомерегер за албума: "Брилянтната техника на Пешева ѝ позволява да се справи дори с най-технически трудните композитори като Равел и Скрябин. Съпоставката на тези двама автори от началото на XX век със съвременната композиторка Албена Петрович, която ги счита за свое вдъхновение, представлява привлекателната концепция на този компактдиск. Всъщност тънките различия в музикалния език на тримата представени композитори спомагат да се прояви пианистичното красноречие на Пешева, нейното сигурно, мощно докосване и финото й усещане за различните нюанси в музиката. Наистина може да се говори за три различни емоционални аспекта. Импресионистичният Равел контрастира с по-експресионистичния Скрябин, докато Албена Петрович, която е родена десетилетия по-късно, има отчетлив личен стил, без обаче да се отрича от корените си. Албумът на Ваня Пешева е вълнуващо, майсторски изпълнено пътешествие из различните музикални светове на трима композитори, а роялът, който тя е избрала за записа, е отличен със своя топъл, кръгъл звук".
Ваня Пешева ще представи музиката от албума "Три аспекта на емоции" на 11 юни в Зала 9 на НДК в рамките на Международния фестивал "Софийски музикални седмици", но слушателите на програма "Христо Ботев" ще получат шанса предварително да се запознаят с част от изпълненията по време на предаването "Музик мания".
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg