Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Добрин Панайотов – път, осеян с рози и аплодисменти

Снимка: shumen.bg

Добрин Панайотов е класически музикант от световен ранг. Той е роден в град Шумен. Когато започва да следва, се мести да живее във Варна, а след това заминава да следва в Германия.

Любовта към България и българската народна музика, и най-голямата му мечта да бъде диригент го връщат в родината.

И така се подреждат събитията, които изграждат този невероятен музикант и ерудит.

Диригент на ОНМ на БНР става след тримесечен конкурс и наследява Коста Колев в тази апостолска работа. Бързо печели уважението на виртуозните музиканти след бас с гъдуларя и концертмайстор Атанас Вълчев тогава, че ще изпълни на цигулка неговата "Кюстендилска ръченица". Печели този бас и както твърди самият Добрин Панайотов : "След това пътят ми беше постлан с рози".

Димитър Христов, Теодосий Спасов, Ваня Монева, Янка Рупкина и Добрин Панайотов (отляво надясно)
Работи с Атанас Вълчев, Стоян Величков, Никола Атанасов, Господин Станев, Иван Варимезов и още много инструменталисти, които изграждат стилното звучене на оркестъра.

Като главен диригент на тогавашния Ансамбъл на БНР работи и с хора, който по-късно се превръща в "Мистерията на българските гласове". В състава са певици като Янка Рупкина, Кремена Станчева, Калинка Згурова, Калинка Вълчева и др.

Добрин Панайотов е основател на професионалния фолклорен ансамбъл "Шумен" и е награден със званието "Почетен гражданин" на град Шумен.

Преподавател, композитор, изключителен цигулар и диригент Добрин Панайотов посреща своята 75 годишнина. Предстоят празничните концерти в Шумен и София организирани специално за любимата му българска публика.

От интервюто, което можете да чуете в този материал ще разберете и още интересни неща от живота на тази колоритна и неповторима личност.

Снимки: Ани Петрова, shumen.bg


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50

"Залезът на боговете" в Брюксел – триумфален финал на Вагнеровата тетралогия в "Ла Моне"

С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...

публикувано на 16.02.25 в 08:05