Добрин Панайотов е класически музикант от световен ранг. Той е роден в град Шумен. Когато започва да следва, се мести да живее във Варна, а след това заминава да следва в Германия.
Любовта към България и българската народна музика, и най-голямата му мечта да бъде диригент го връщат в родината.
И така се подреждат събитията, които изграждат този невероятен музикант и ерудит.
Диригент на ОНМ на БНР става след тримесечен конкурс и наследява Коста Колев в тази апостолска работа. Бързо печели уважението на виртуозните музиканти след бас с гъдуларя и концертмайстор Атанас Вълчев тогава, че ще изпълни на цигулка неговата "Кюстендилска ръченица". Печели този бас и както твърди самият Добрин Панайотов : "След това пътят ми беше постлан с рози".
Работи с Атанас Вълчев, Стоян Величков, Никола Атанасов, Господин Станев, Иван Варимезов и още много инструменталисти, които изграждат стилното звучене на оркестъра.
Като главен диригент на тогавашния Ансамбъл на БНР работи и с хора, който по-късно се превръща в "Мистерията на българските гласове". В състава са певици като Янка Рупкина, Кремена Станчева, Калинка Згурова, Калинка Вълчева и др.
Добрин Панайотов е основател на професионалния фолклорен ансамбъл "Шумен" и е награден със званието "Почетен гражданин" на град Шумен.
Преподавател, композитор, изключителен цигулар и диригент Добрин Панайотов посреща своята 75 годишнина. Предстоят празничните концерти в Шумен и София организирани специално за любимата му българска публика.
От интервюто, което можете да чуете в този материал ще разберете и още интересни неща от живота на тази колоритна и неповторима личност.
Музика: Джакомо Пучини Либрето: Джузепе Джакоза и Луиджи Илика по драмата на Давид Беласко, основана на историята "Мадам Бътерфлай" от Джон Лутер Лонг от 1898 г. Премиера: 17 февруари 1904 в Миланската Скала. Същата година е играна в Бреша, през 1906 е третата "американска" версия, а през 1907 г. е представена и в Париж. Пучини открива сюжета за..
1 февруари 3.00 часа – Рейналдо Хан (1874-1947), Клавирен квинтет във фа диез минор. 3.31 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Клавирен квартет. 4.02 часа – Габриел Форе (1845-1924), Клавирен квинтет № 1 в ре минор, оп. 89. Изпълняват: квартет "Класика" и Меган Милац (пиано). 4.35 часа – Теодор Дюбоа (1837-1924), Chant Pastoral (Пастирска песен)...
Росица Лазарова се ражда в семейство на доктори. Нейните корени са от София и Вардарска Македония. В рода си няма професионални изпълнители, но нейната любов към народната песен се поражда с любопитството на едно младо момиче, живеещо над репетиционната зала на Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев" по това време. Увлечена в..
Ювал Рафаел, преживяла нападението на "Хамас" от 7 октомври 2023 г., е избрана да представи Израел на тазгодишния песенен конкурс "Евровизия" . Талантливата певица спечели шоуто за таланти "Следващата звезда" и ще участва от името на родината си през месец май в Базел, Швейцария. 24-годишната Рафаел оцелява по чудо на музикалния фестивал "Нова",..
След завръщането си от Германия преди няколко години, джаз пианистът, композитор и аранжор Константин Костов се налага като име и на българската музикална сцена с иновативни концертни и студийни проекти. Роден във Враца и завършил НУИ "Панайот Пипков" - гр. Плевен в класа по пиано на Елеонора Карамишева, по-късно учи джаз пиано при проф. Юлия Ценова в..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg