Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален комитет "Св. Иван Рилски" кани на безплатен концерт в памет на Петър Димков

Снимка: petardimkov.com

Национален комитет "Свети Иван Рилски" ви кани на 26 юни на благотворителен концерт по повод 135-годишнина от рождението на Петър Димков: "Целебните методи по българските земи".

Концертът е от 19 часа в Театралния салон на НАТФИЗ, с участието на театралните групи "Идея Вита"- София и "Чародейка"- Плевен, които ще представят спектакъла "Духът лекува". Ще бъдат показани части от документалните филми: "Срещи с Петър Димков" на Михаил Венков и "Лечителят" на Стилиян Иванов.

Председателят на Национален комитет "Свети Иван Рилски" Христина Бързанова е основен организатор на събитието. Тя споделя:

Христина Бързанова
"Петър Димков е впечатляваща фигура, той не е само лечител и родоначалник на ирисовата диагностика в България, той е философ, будител, продължител на делото на свети Иван Рилски. Истински безсребърник, Димков никога не е взимал пари за лечение от никого. По време на социалистическия режим е бил арестуван от милицията по време на социалистическия режим, дори е държан в карцер, няма медицинско образование , съответно няма и разрешение да лекува. От по-тежка съдба го спасява фактът, че сред пациентите му са Людмила Живкова, Леонид Брежнев и други високопоставени по онова време. Интересът към билколечението у Димков възниква от ранна детска възраст – и майка му е баба му са били народни лечителки.

Според Петър Димков човекът е единство между дух, душа и тяло. Когато има нарушение между това единство, първо се разболява духът, след това душата. Физическото тяло се разболява последно.

Концертът е безплатен, но е и благотворителен – всеки може да подпомогне преиздаването на книгата на Петър Димков с оригиналното заглавие "Новият човек – творец на съдбата си" , която след промените е излизала само веднъж под името "Хигиена и лекуване на човешката душа" и отдавна е библиографска рядкост . Това е книга, която Димков пише над 25 години, в нея е цялата философията на неговото лечение."

Друга книга, която Националният комитет "Св. Иван Рилски" възнамерява да издаде е "Петър Димков – моят баща" с автор художничката Лили Димкова – дъщерята на Петър Димков. Изданието е отдавна е изчерпано.

Петър Димков приема лечението на всеки болен като проблем на цялото му семейство, а не само като личен проблем на конкретния човек и вярва, че няма нелечима болест.


Основният постулат на Петър Димков е:
"Най-великата сила е мисълта. Каквото и когато да мислим, ние съграждаме от невидимата материя нещо, което привлича към себе си сили, да ни помагат или да ни вредят, според характера на нашите мисли. Затова първата крачка е да управляваме мислите си чрез своя разсъдък. А втората крачка изисква от нас да развием у себе си навик за оптимистична мисъл. Няма лекар, който да премахне болестите на тялото и душата така, като ги премахва радостната мисъл".

Снимки: petardimkov.com, Ася Чанева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българските автори на Венецианското биенале "Хомо Фабер"

Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..

публикувано на 11.01.25 в 12:05

Тридесет и три години специалност "Метал" в НХА

Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е  завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия.  В рамките на проекта бяха проведени..

публикувано на 11.01.25 в 08:20
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45