Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за неповторимия тенор Николай Геда

Снимка: metoperafamily.org

В оперната вечер на програма "Христо Ботев", на 16 юли от 20 часа, ще си спомним за неповторимия, един от най-великите тенори на века с над 200 записа и 70 роли в репертоара си – Николай Геда!

Николай ГедаЗа себе си певецът признава, че "никога не е бил способен на този непосредствен контакт, който притежават големите артисти. Те са родени за сцената, за разлика от мен. Когато четеш за Сара Бернар, Йоста Екман или Ларе Хансон, разбираш, че тези хора винаги са играли роля, дори в личния си живот. Нищо такова аз не притежавам. За мен е огромен проблем да изпълня достоверно нещо, което е далече от сферата на моите собствени чувства. Най-голям успех съм имал в амплуа-то на меланхолика. Тук се чувствам в свои води и по-лесно преминавам бариерата на моята стеснителност, която винаги се е изправяла между мен и публиката."

Само няколко са тенорите в световната история, постигнали толкова успешна и дълга сценична кариера като родения в Стокхолм на 11 юли 1925 Хари Густав Николай Устинов, известен в целия свят с името Николай Геда. Има шведска (по майчина линия) и руска (по бащина) кръв, а през дългата си кариера изпълнява творби на седем езика – шведски, руски, немски, френски, италиански, английски и латински. За ранните години на певеца френското обществено радио за класическа музика цитира негови спомени: "Бях само на 23 години, когато осъзнах какво искам да правя с живота си. Тогава бях банков служител и не можех да понасям това. Реших да намеря добър учител по пеене и да видя накъде би могло да ме отведе това… В сърцето си знаех, че пеенето може да стане моята професия, защото винаги съм използвал много езици. Говорих руски у дома, можех да говоря и шведски, знаех и немски език, а след това в училище съм учил френски, английски и латински. Дори сам научих италиански. Така че, от много рано се чувствах комфортно с езиците, а за мен това е важно – певецът да знае няколко езика".



В предаването, на 16 юли от 20 часа, може да чуете: Миса солемнис в Ре мажор от Лудивиг ван Бетовен със солистите Елизабет Шварцкопф, Криста Лудвиг, Николай Геда и Никола Закария, хора и оркестъра на Лондонската филхармония, водени от Херберт фон Караян и пълен запис на операта "Вълшебната флейта" от Волфганг Амадеус Моцарт с изпълнителски състав:


• Николай Геда (тенор) – Тамино
• Гундула Яновиц (сопран) – Памина
• Валтер Бери (баритон) – Папагено
• Лучия Поп (сопран) – Царицата на нощта
• Готлоб Фрик (бас) – Зарастро
• Франц Крас (бас) – Говорител
• Елизабет Шварцкопф (сопран) – Първа дама
• Криста Лудвиг (мецосопран) – Втора дама
• Марга Хьофген (сопран) – Трета дама
• Рут-Маргарет Пюц (сопран) – Папагена
• Герхард Унгер (тенор) – Моностатос
• Агнес Гийбел (сопран) – Първо момче
• Ана Рейнълдс (сопран) – Второ момче
• Джозефин Вийзи (мецосопран) – Трето момче
Филхармоничен хор и оркестър
Диригент – Ото Клемперер

По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Дирижира Ото Клемперер

На 14 май 1885 е роден знаменитият майстор на диригентската палка. Повече от 60 години бе властелин на пулта. Държеше в магнетичен транс публиката в огромни зали, при това без каквито и да било сценични трикове. Онези, които са имали шанс да го слушат на живо разказват легенди за мъжа с огромен (почти двуметров) ръст, гъсти коси и трескав поглед на..

публикувано на 17.05.25 в 08:15

"Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор" – концерт на хор "Нуша"

Днес (15 май) от 19 часа в Конферентен център "Възраждане" хор "Нуша" с диригент Нели Андреева ще представи концерт-премиерата на проекта "Из ръкописите на Стефка Кушлева: Първи интерпретации за хор". "В самото събитието ще има четири хора: младежкият хор към "Нуша" с диригент Калина Андреева, като това ще е първа нейна изява като диригент, ще..

публикувано на 15.05.25 в 15:46

Пиер Омер и неговият вуду-суинг-рокендрол

След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...

обновено на 15.05.25 в 09:47

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 16 до 31 май 2025 г.

16 май Свири оркестър "Скола канторум Базилиенсис" с диригент Вацлав Лукс. 3.00 часа – Балтазаре Галупи (1706-1785), Концерт № 4 в до минор. 3.13 часа – Антонио Вивалди (1678-1741), Nisi Dominum в сол минор, RV 608. Солист Флавио Фери-Бенедети (контратенор). 3.34 часа – Георг Фридрих Хендел (1685-1759), Йохан Георг Пизендел (аранжимент), Сюита из..

публикувано на 15.05.25 в 09:05

Мирослава и Мирослав в In The Mood Jazz Club

Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски  в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..

публикувано на 14.05.25 в 17:30