Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 462

Чудесиите на маестро Карталов

В епизод 462 "Трамвай по желание" среща своята публика с една от най-значимите фигури на съвременната българска култура – директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.

Всеки, който помни монументалната постановка на "Аида" на площада пред Царския дворец в центъра на София от 1997 г., знае как маестро Карталов подхожда към своята публика на открити пространства. Както стана традиция, и това лято операта тръгва към своята публика. Отново в естествена среда. Край езерото в Панчарево през юли тръгва третото издание на фестивала "Музи на водата", където ще бъдат представени постановките на знаменитите опери "Летящият холандец", "Жената от езерото", "Пепеляшка", "Кармен", "Мадам Бътерфлай" и "Евгений Онегин".

От там Софийската опера и балет ще отскочи сред Белоградчишките скали за събитието "Опера на върховете", където наред с оперите "Набуко" и "Аида", ще бъдат представени балетните спектакли "Баядерка", "Хиляда и една нощ" и "Корсар", а за любителите на мюзикъла ще бъде отредена великолепната постановка на "Мама миа" по хитовете на "АББА".

В годините маестро Карталов е имал професионалния шанс да работи с най-големите колоси на българското оперно изкуство: Борис Христов, Николай Гяуров, Гена Димитрова, Николай Гюзелев, Никола Николов. Визитката му е внушителна: около 200 оперни постановки, журиране в международни конкурси, майсторски класове в различни страни. Непреходно остава сътрудничеството му с великия бас Борис Христов за основаването на Българската академия за изкуство и култура в Рим.

Неслучайно и най-широката публика знае, че ако някой притежава таланта да превърне операта в истински празник, това безспорно е Пламен Карталов.

Снимка – Калина Станева

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ето така изглежда сатирикът Петър Краевски, когато е сериозен

Когато сатирикът е сериозен

Сатирикът е най-сериозен, когато пише своите сатири, но не само. Пловдивският сатирик Петър Краевски , автор и водещ на шоуто "Алтер его" по Радио Пловдив, е написал през десетилетната си писателска кариера безброй смешни текстове. Понякога обаче той показва и сериозното си лице като в стихосбирката "Смирено". Не съм поет и що се отнася до..

публикувано на 20.04.24 в 13:05
Роман Кисьов

Роман Кисьов и новите посоки на епитафията

Идеята, че душата е безсмъртна, а в отвъдното я очакват различни измерения, е вековна. В новата си книга поетът, писател, преводач и художник  Роман Кисьов  избира тази гледна точка – на душата, отделена от всичко земно, която се подготвя за нетленния живот. Повод за разговора с Роман Кисьов в "Артефир" е предстоящата премиера на поетичната..

публикувано на 20.04.24 в 12:10

Летящата поезия на Росен Карамфилов

Росен Карамфилов е дух, отдаден изцяло на изкуството. Новата му стихосбирка, озаглавена "Аз ходя" , говори за вътрешната свобода – тази на автора и на неговите читатели. Редакторът на поетичната книга Недялко Славов казва, че "авторът е зачеркнал пешеходната формула на човечеството, а самият той е летящо същество."   Илюстрациите в книгата са..

публикувано на 20.04.24 в 11:10
Григор Бануши

Григор Бануши за недовършената симфония на едно поколение

Адриан Мара е албански композитор, диригент и дисидент, преследван от тайните служби на Енвер Ходжа. Макар и измислен персонаж, Мара е събирателен образ на цяло поколение репресирани музиканти в Албания – симфония от трагични съдби и несбъднатост. "Недовършена симфония" е новият роман на албанския писател и радиожурналист Григор Бануши. Той..

публикувано на 20.04.24 в 09:05
„Добрутро“, 2022 г.

"Реката на забравата" – дебютна изложба на Христина Костова

"Реката на забравата" е първата самостоятелна изложба на Христина Костова, която може да разгледаме от 16 април в Регионалния исторически музей на София. Страстта ѝ към рисуването се появява през 2019 г., когато напуска работата си в Дупница и се мести да живее в София. Всичко започва с малка скица с молив на нейния любим, на обикновена копирна..

публикувано на 20.04.24 в 08:35