Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зографският манастир през погледа на дипломата

За атонските манастири са изписани хиляди страници – описания, пътеводители, научни монографии, "тънки“ и "дебели“ книги. Дипломатът от кариерата Илко Шивачев описва в книгата си "Зограф. Огнище на българския дух“ своя личен досег до българския манастир "Св. Великомъченик Победоносец Георги Зограф" в Света гора.

Днес манастирите в монашеската република са двадесет. Седемнадесет са гръцки, един български – "Зограф", един сръбски – "Хилендар“ и един руски – "Свети Пантелеймон“. Освен тях в Света гора има още 300 скита и 600 килии. 

"В манастирския комплекс, който е застроен във формата на правоъгълник, са разположени три църкви и шест параклиса. Цялото оформяне на манастирския четириъгълник завършва със западното крило, построено през 1883 г. В средата му е разположена голямата трапезария, а над нея църквата "Св. св. Кирил и Методий“, строена през периода 1893-1895 г. В нея е изложена много ценна сбирка от стари манастирски икони“, пише в книгата си Илко Шивачев.

В традицията на дипломатическата деликатност от страниците на книгата можем да научим за "Историята славянобългарска“, за секретната операцията по нейното връщане в България през 1985 г. и логичната стъпка за връщането ѝ отново от Националния исторически музей в Зографския манастир през 1987 г.

В книгата авторът описва подробно как реализира една своя мечта – да постави възпоменателна плоча пред килията на Паисий в Хилендарския манастир. Заедно с Борислав Павлов, отговарящ за строителството на новата сграда на Генералното консулство, намират ателие и поръчват две мраморни плочи със следния  текст на български и гръцки: "Тук през периода 1745-1762 г. живя и твори великият българин Паисий  Хилендарски, събрал и написал "История Славянобългарска". На 6 май 1996 г. двете плочи са монтирани, едната е на входа на килията на Паисий, а другата е в нея. 

По време на посещението пред 1991 г. в манастира Илко Шивачев научава от библиотекаря на Зографския манастир дядо Пахомий, че най-големият брат на неговия дядо е бил две години монах в Зографския манастир. Последната глава от книгата е посветена на Григорий Шивачев, който е останал със своето дело на духовник и народен будител в историята на Българската православна църква като митрополит Климент Врачански.


По публикацията работи: Наталия Маева
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21

Открива се изложба "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"

Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим.  Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..

публикувано на 16.04.25 в 12:13