Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недко Каблешков на 90 години

Недко Каблешков e един символите на град Кюстендил. През дългия си и съдържателен живот – на 29 август 2022 г. той навършва 90 години – художникът е знакова фигура на творческата интелигенция и жалон по пътя на младите кюстендилски творци.

Недко Каблешков е човекът, благодарение на когото съществува най-голямата колекция от произведения на най-българския художник – Владимир Димитров – Майстора, плод на дългогодишна издирвателска, събирателска и научна дейност. Популяризирането на личността и творчеството на Майстора става смисъл на целия му живот.

Недко Каблешков пръв формулира, като знаково за националната ни култура, определението "Кюстендилска художествена школа" и прозвището – Кюстендил, Град на художниците. Издирва и популяризира имената на всички художници, родени в града или свързани с него от Освобождението до средата на 80-те г. (Днес имената са повече от 200). Проучването на кюстендилските художници става опорната точка, благодарение на която Недко Каблешков формира единствения и неповторим облик на фонда на Кюстендилската галерия. Тя притежава най-голямата сбирка с творби на автори от един регион, включително и Майстора, като неделима част от него.

Недко Каблешков е роден на 29 август 1932 г. в София. Голяма част от младежките си години прекарва в Белоградчик. Завършил е специалността "Живопис" в Художествената академия през 1956 г. при проф. Панайот Панайотов. Започва своя творчески и професионален път, идвайки в Кюстендил през 1960 г., като превръща художествената галерия в една от емблематичните институции на града. Работи като неин първи и единствен служител – уредник от 1960 г. до 1966 г. В продължение на 33 години е директор на галерията (1966 – 1993 г.).

През 60-те г. на ХХ в. инициира възраждането на традицията на кюстендилските художници за уреждане на изложби (датираща от 1919 г.). Формира своя собствен творчески облик на художник като естествено следствие на връзката му с кюстендилските художници и обсебващия дух на Майсторовите творби. Работи главно в областта на пейзажа и портрета. От 1960 г. до днес участва в множество местни, зонални и национални изложби.

Недко Каблешков е основният двигател за построяването през 1972 г. на новата сграда на галерията (във време, когато в града все още не е построена болница). Галерията е първата в страната, специално построена за целта сграда с изцяло естествено, горно осветление.

Продукт на неговата инициативност е и обект "Разширение и реконструкция на галерията", който почти утроява сегашния ѝ обем, с идея за цялостно представяне на културното наследство на Кюстендил, обхващащо период от почти 8000 години.

Организира повече от 400 изложби в Галерията, страната и чужбина. Кюстендилската галерия става първата в страната с Национална дългосрочна програма за развитие. В продължение на повече от тридесет години е най-активната и продуктивна галерия, до голяма степен определяща развитието на художествената култура в България. През 1975 г. Галерията е определена за "Еталон на галериите в страната", а във връзка с 25-ата си годишнина е наградена с Държавна награда за цялостната си дейност.

По предложение на Недко Каблешков Владимир Димитров – Майстора е първият български автор, честван по линия на ЮНЕСКО. Организатор и инициатор е на юбилейните чествания на големите имена от плеядата кюстендилски художници, които всъщност са и гръбнакът на българската пластична култура: Стоян Венев, Асен Василиев, Кирил Цонев, Борис Колев, Драган Лозенски, Никола Мирчев, Борис Елисеев и др.

За българското изобразително изкуство и фонда на Галерията събира единствената в България колекция от произведения на Николай Дюлгеров, световноизвестния футурист – кюстендилец по произход.

Недко Каблешков е отдал голяма част от енергията си на творец и общественик на националната ни култура и в частност на Града на художниците. Дългогодишната си научна дейност систематизира в съавторство при съставянето на Научен каталог в три тома, включващ описание на всички творби от фонда на Галерията и техните автори. Има публикации в сп. "Изкуство“, "Славяни“, "Музеи и паметници на културата“ и др. Настоящата му книга, "Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" от 1960 до 1993 г." е летопис за историята на Галерията, на художествения живот в града от това време, като достоверен и интригуващ разказ за развитието на българската култура от споменатия период.

Недко Каблешков е почетен гражданин на град Кюстендил. Като потомък на стария копривщенски род Каблешкови, той е активен общественик и секретар на фондация "Тодор Каблешков".

Снимки и информация – Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" 

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакъл за невъзможния герой – от Омир до ден-днешен

"Мисия Филоктет. Последният оцелял" по мотиви от Мюлер, Софокъл, Омир и авторски текстове е новият спектакъл на Театър ЗОНГ . Неговата премиера предстои на 23 декември от 19 ч. в кино-театър "Освобождение"  (до Централна гара). Това е третото представление на театралния екип след "Животът е сън" (две награди ИКАР и три международни..

публикувано на 20.12.24 в 16:28

Оркестровият живот в столицата от края на XIX век до 1946 година в три тома

Тритомникът "Летопис на Софийската филхармония" ще бъде представен утре от 17 ч. в Камерна зала "България". В "Артефир" разговаряме с д-р Андрей Андреев , изкуствовед и съставител на летописа, посветен на оркестровия живот в столицата от края на XIX век до 1946 година. В продължение на три години д-р Андреев проучва архивите из цялата..

публикувано на 20.12.24 в 15:46

Премиерният спектакъл "Обадете се по-късно – в кома съм" под режисурата на Теди Москов

"Обадете се по-късно – в кома съм" е премиерен спектакъл в Сатиричния театър "Алеко Константинов" по пиесата на Жан Пиер Мартинез "Критично положение (Кома)".   Комедията, режисирана от Теди Москов, ще се играе тази вечер от 19:30 ч. Преводът на пиесата е дело на Михаела Кацарова. Сценограф е Свила Величкова. Ролите изпълняват..

публикувано на 20.12.24 в 15:03
Сцена от спектакъла

"Крадецът на праскови" оживява на оперна сцена

"Крадецът на праскови" е нова българска опера по едноименната повест на Емилиян Станев, чиято втора премиера предстои утре (21 декември) от 19 ч. в Камерна зала на Софийската опера и балет. Музиката е на проф. Благовеста Константинова , за която това е оперен дебют, а либретото е на Цонка Великова. Хрисимир Дамянов и Силвия Тенева..

публикувано на 20.12.24 в 14:47

Неостаряващите приказки на Оскар Уайлд с илюстрации на Ясен Гюзелев

Приказките на Оскар Уайлд не остаряват и продължават да са любимо четиво на поколения почитатели на словесното му майсторство. Те притежават притегателна сила, очарование и мъдрост. Наскоро се появи ново издание на "Всички приказки на Оскар Уайлд" силюстрации на Ясен Гюзелеви внов превод на Жечка Георгиева. Книгата включва двата сборника "Щастливия..

публикувано на 20.12.24 в 11:20