Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бах, Берио и "Бийтълс" в елегантни версии на искрящия ансамбъл "Spark – The Classical Band"

Снимка: Gregor Hohenberg

В лятна концертна версия на предаването "Контемпо" представяме много интересен концерт, състоял се само преди два месеца – на 26 юни тази година в рамките на фестивала "Дни на камерната музика" в Метлах, Германия. Изпълнители са Андреа Ритер и Даниел Кошицки – блокфлейти, Щефан Балашович – цигулка и виола, Виктор Плуметаз – виолончело и Кристиан Фриц – пиано, които се изявяват като ансамбъл "Spark – The Classical Band". Концертът е озаглавен "Почит към музикални герои от класическа до поп музика", а главни герои са Йохан Себастиан Бах, Лучано Берио и легендите от "Бийтълс".

Ансамбъл "Spark" е състав, обявяван като "преосмислящ класиката". В своите атрактивни проекти квинтетът поставя Бах, Вивалди, Моцарт и техни велики съвременници в нов контекст, създавайки връзки със звуците и начина на живот в наши дни. Класически по душа, външно своенравни, любознателни и неконформисти, петимата музиканти разпъват палатката си на открито между класически произведения, минималистична музика, електромузика и авангард. С ентусиазъм и безгрижие смесват стилове и изследват множество звукови възможности, като се има предвид, че добре оборудваният им арсенал от инструменти включва над 40 различни флейти, цигулка, виола, виолончело, мелодика и пиано.

Седмичникът Die Zeit определя състава като "камерен ансамбъл за поколението на Facebook". Süddeutsche Zeitung пише: "Тези изпълнители запазват цялата сложност на класиката, но променят контекста и демонстрират убеждението си, че поп музиката е също толкова част от културното ни наследство, колкото и класическата традиция". Във френския вестник L'Alsace четем: "Тук работят петима музиканти, които по същество са страхотни изпълнители и завладяващи артисти. Те владеят инструментите си до такава степен, че могат да се изявят във всеки един музикален стил, без да се ограничават в конкретен жанр". Die Welt нарича "Spark": "състав от най-висока класа", а холандският вестник de Volkskrant го поставя сред малкото ансамбли, "които имат потенциала убедително да съчетават влияния от поп и денс с класическа музика". Американското издание Record Guide определя квинтета като "истински феномен на класическата музика, който не се различава от Йо-Йо Ма или квартет "Кронос", но е още по-жизнен".

Съставът вплита в балетната музика на младия Моцарт модерни техно звуци и мотиви на Хендел; финалната част на концерт на Вивалди прелива в холандска минималистична музика; Купрен се превръща в бавен ембиънт колаж, а Менделсон получава лифтинг в авангардни фолклорни интонации. Нищо не е там заради самото си съществуване, нищо не е прибавено от стремеж към ефект. Това са майстори, които работят прецизно и експертно, но добавят и незаменимата доза радостно експериментиране. Това е класическа музика тук и сега, интерпретирана от музиканти, които въплъщават собственото си послание.

Носител на наградата ECHO Klassik през 2011, съставът от над десет години си проправя път към авангарда на младата творческа класическа сцена и работи с водещи съвременни композитори. Квинтетът гостува в най-големите световни зали: Музикферайн във Виена, Концертхауз в Берлин, Филхармониите в Кьолн и Есен, Alte Oper Frankfurt, Гастайг в Мюнхен, Концертгебау - Амстердам, Барбикан Сентър в Ландон, Театър Лисеу в Барселона, Флажу в Брюксел, Националната концертна зала на Тайпей, the Shanghai Oriental Art Center. Музикантите са участвали във фестивалите в Шлезвиг-Холщайн и Райнгау, в "MDR Summer of Music", Музикалния фестивал в Мозел, Европейските седмици в Пасау, Хенделовите фестивали в Хале и Гьотинген, "La Folle Journée" в Нант и други.

Като нетрадиционен състав, "Spark" се изявява и в джаз и рок клубове, както и на фестивалите Reeperbahn в Хамбург, Theaterhaus в Щутгарт, Tollhaus в Карлсруе, Café Hahn в Кобленц, дори и в прочутия техно клуб Berghain в Берлин.

Музикантите от "Spark" са работили с Лондонския симфоничен оркестър, СО на Радио Кьолн, Оперния оркестър на Франкфурт, Резидентния оркестър в Хага, както и няколко камерни състава от Германия и Нидерландия, с диригенти като Уейн Маршал, Себастиан Вайгл, Рубен Газарян, Петер Тилинк, Маркус Хубер.

Целия концерт "Бах, Берио, Бийтълс" от Дните на камерната музика в Метлах имате възможност да чуете в рамките на предаването "Контемпо" в сряда – 31 август, от 19.30 часа.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акустичната версия на Crime & The City Solution – Саймън Бони, Джошуа Мърфи и Бронуин Адамс.

Crime and Тhe City Solution за първи път в София

Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да изнесат специален акустичен концерт в зала "Сингълс" на НДК (вход А4, дясно), който е част от зимното им турне Acoustic in Europe . Формацията е емблематична както за австралийската..

публикувано на 01.12.24 в 14:28

Белгия аплодира оперни шедьоври на Глук

Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен се игра "Ифигения в Таврида", а в концертната зала Bozar в Брюксел зрителите видяха "Орфей и Евридика". През XVIII век в оперния жанр се установява традиция вокалните партии да са подчертано..

публикувано на 01.12.24 в 07:55

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07