Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изкуство и наука се срещат във Варна в най-новото място за култура

13
Съвременна капсула на времето
Снимка: Ралица Герасимова

Един бивш склад за боеприпаси е най-новото пространство за култура и изкуства и любимо място на варненци и гостите на морската ни столица.

В края на лятото ReBonkers отвори вратите си за първото издание на "Резиденция за наука и изкуства" или Art & Science Varna vol.1. Тя се осъществява в партньорство с Регионален исторически музей – Варна и с финансовата подкрепа на Национален фонд култура и фонд Култура – община Варна.

Откриване на първото издание на
В „Резиденция за наука и изкуства“ участват артистите:
• Ярек Лустик (Полша)
• Нео Чънк (Корея, САЩ)
• Витали Янков (Украйна)
• Айша Арар (Израел, Палестина)
• Ивелина Иванова - Иви (България)
• Мария Налбантова (България)
• Хермано Норона (Испания)
• Патриша Карамазова (Чехия)

Всички те събраха идеи за своите арт проекти от посещенията си в музеите на Варна, а Славена Пекова и Петър Денчев ще се включат през октомври със своите проучвания.

Арт пространство ReBonkers
Ментори на артистите са културният антрополог Ралица Герасимова, популярният артист Антони Райжеков, който в момента работи в интердисциплинарната група за проучвания на Center for Human-Computer Interaction на Университета в Залцбург, както и философът проф. Бенджамин Голдберг – преподавател по история на науката в Университета в Южна Флорида, САЩ.

Артистите-резиденти заровиха по един символ от своите проекти в обща капсула на времето в двора на ReBonkers, а техните творби очакваме да видим в изложба на 28 октомври.

Артистичният директор на ReBonkers Ралица Герасимова разказва дългата история на арт пространство ReBonkers – от склад за боеприпаси по Османско време, през първия рок клуб след промените, същевременно това е най-старата запазена сграда във Варна и единствената в града със зелен (естествено затревен) покрив.

Мария Налбантова - градина от плевели в ReBonkers
От Ралица Герасимова разбираме и каква е ролята на ReBonkers за квартал "Барутен погреб", където се намира, какви са целите на Art & Science Varna vol.1 и как точно артистите ги осъществяват.

Ралица представя и изложбата на Антони Райжеков "До последна капка" – звукова инсталация – метафора на алчността, която можете да видите, чуете и преживеете до 25 септември единствено в ReBonkers.


Ивелина Иванова е позната на публиката като аниматор, нейният дебютен филм "Микрорайон" беше в показван на престижни международни фестивали за анимация, освен с анимация се занимава и с 3D мапинг за концерти експериментална музика, най-новият ѝ филм "Лична драма" разказва за извънземни. В "Резиденция за наука и изкуства" Ивелина се вдъхнови от боклуци на плажа и благодарение на това скоро някои от тях ще се превърнат в изкуство.

Чуйте повече от самата Ивелина:

Градина от плевели
Мария Налбантова е добре позната на аудиторията на програма "Христо Ботев"

Изкуството на младата художничка се обвърза с науката още с участието ѝ в колективната изложба "С – Въглерод" през 2019, където тя използва хербаризирани цветя, обличайки с тях найлонови торбички и така изрази тревогата си за бъдещето на човечеството.

Полагане на Съвременната капсула на времето
Мария отново се е вдъхновила от растения, но този път не от цветя, а от бурени и плевели, които е откъснала в Морската градина на Варна.

Какво ще прави с откъснатите бурени и плевели Мария Налбантова – чуйте от нея в звуковия файл:

Снимки: Ралица Герасимова
По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25