Младост и енергия в съчетание с много вдъхновение и талант – това усещане изпитва човек при срещата си с перкусионистката Мартина Митева, водач на групата на ударните инструменти в Софийската филхармония.
Родена през 1991 г. в Пловдив, в началото на своето обучение тя започва да свири на пиано, след което завършва музикалното училище в родния си град със специалност ударни инструменти в класа на Пенчо Пенчев. Впоследствие пътят й я отвежда в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София, където завършва магистърска степен в класа на проф. д-р Татяна Кърпарова и педагогическа специалност в НМУ "Любомир Пипков" - София при Мария Палиева. Участва в множество конкурси, фестивали и майсторски класове и е носител на редица отличия като солов и камерен изпълнител.
В петъчната вечер на 23 септември от 23.00 ч. предаването "Български изпълнители" на програма "Христо Ботев" и рубриката "На гости на Софийската филхармония" повдига завесата пред многоликия свят на най-древните инструменти, съпътствали човечеството от зората на неговото съществуване много преди появата на всички останали музикални звукоизточници. Това са ударните инструменти, а пътеводител в това кратко, но вълнуващо преживяване е Мартина Митева, която от 2017 г. е тимпанист и водач на перкусионната група в Софийската филхармония. За онова, което я отвежда в един от най-реномираните столични симфонични оркестри, както и за спецификите и предизвикателствата, пред които се изправя на тази отговорна длъжност, Мартина споделя:
В предаването звучат и майсторски изпълнения на Мартина Митева като солов и камерен изпълнител на музика от Йохан Себастиан Бах, Роланд Динс, Астор Пиацола, Марк Форд и Добри Палиев.
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември) и София (16 декември – зала "България") . Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..
Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg