Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Риголето" на сцената на Ковънт Гардън

История за шута, който ненавижда своя господар и неговите придворни, и го насърчава в неморалните му действия. Застигнат от проклятието на опозорен баща той губи най-ценното – своята единствена дъщеря, отглеждана и пазена в дълбока тайна, далече от светската поквара.

Оригиналната творба на Виктор Юго "Кралят се забавлява", изобличаваща нравите във френското висше обществото, е забранена за повече от 50 години. За разлика от нея оперния вариант на Джузепе Верди и Франческо Пиаве има своя дълъг сценичен живот, а темата остава актуална и днес.


"Риголето" е спектакълът, с който Кралската опера Кавънт Гардън поставя началото на миналия музикален сезон 2021-2022. Чудесен международен екип от певци, в който си партнират испанския баритон Карлос Алварес (Риголето), кубинско-американското сопрано Лисет Оропеса (Джилда), арменският тенор Липарит Аведисян (херцога на Мантуа), а също и румънското мецосопрано Рамона Захария (Мадалена) и британския бас Бриндли Шерат (Спарафучиле), оформят основното изпълнителско ядро.


Прекрасни лирични солистични моменти, драматични ситуации, в които образите са разгърнати многопланово, силно психологическо въздействие и, разбира се, прекрасната музикална дарба на Верди като майстор на емблематични мелодии и задълбочено представени образи в ансамбловите сцени. Запомнящ се спектакъл с участието на хора и оркестъра на Ковънт Гардън, умело ръководен от Антонио Папано – неговия първи досег до операта "Риголето" за изминалите 20 години като главен диригент на Кралския оперен театър в Лондон, а интерпретацията му се отличава с богата емоционалност и широта на музикалния прочит.

Цялата опера може да слушате на 8 октомври (събота) от 20 часа на вълните на програма "Христо Ботев".


Действащи лица и изпълнители:
• Риголето – Карлос Алварес, баритон;
• Джилда – Лисет Оропеса, сопран;
• Херцога на Мантуа – Липарит Аведисян, тенор;
• Спарафучиле – Бриндли Шерат, бас;
• Мадалена – Рамона Захария, мецосопран;
• Джована – Ксения Николаева, мецосопран;
• Граф Чепрано – Блейз Малаба, бас;
• Матео Борса – Егор Журавский, тенор;
• Маруло – Доминик Седжуик, баритон.

Снимки: Ellie Kurttz / roh
По публикацията работи: Росица Михова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15