Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мадригали, убийства и вещици в живота и творчеството на Карло Джезуалдо

Първият автор, с който екипът на предаването "Музика хисторика" избира да ви запознае по-отблизо, е италианският композитор от края на XVI и началото на XVII век Карло Джезуалдо, принц на Веноза и граф на Конца. "Музикант и убиец" – така често описват композитора, който след двойното убийство на жена си и нейния любовник добива популярност и с пламенната си любов към музиката. С публикуването на Третата и Четвъртата книга с мадригали на Джезуалдо той се утвърждава в ролята на композитор, а по това време се и жени отново. Този път за племенницата на херцога на д’Есте – Леонора. Това отваря вратите на музикалния център Ферара за Джезуалдо, който се отдава на срещи с музиканти и композитори. Това общуване ще се окаже решаващо и за развитието на стила на принца в следващите му произведения.

За жалост, и вторият брак се оказва нещастен – запазени са свидетелства за трудния характер на композитора, за лошото му отношение към жена му, както и за меланхоличните му епизоди. През 1603 г. пренебрегната съпруга предприема действия срещу любовницата на принца, за която се смята, че е била виновна за влошаването на неговото здраве чрез вещерски ритуали. След съдебен процес, в който участва и църквата, две вещици биват изгорени на клада в замъка на Джезуалдо. В следващите 10 години психическото и физическото здраве на композитора продължава да се влошава, а наследствената линия на титлите му е прекъсната, след като синът му от първата му съпруга умира три седмици преди баща си през 1613. Въпреки това обаче Джезуалдо оставя на света истинското си наследство две години по-рано с публикуването на дълго отлаганите Пета и Шеста книга с мадригали за 5 гласа. В тези свои късни произведения композиторът демонстрира експресивност чрез дисонанси и хроматизми, които допълват традиционната за този жанр употреба на музикално-риторични фигури – мелодични формули, които илюстрират значението на текста и които до такава степен са характерни за жанра, че биват наричани "мадригализми".

Освен мадригали от тези книги в рамките на предаването този вторник (18 октомври) ще имате шанс да чуете и някои от сакралните произведения на композитора – мотети и респонзории за утринната служба за Велика събота в изпълнения на ансамблите – "Лез Ар Флорисан", Европейски вокален ансамбъл "Капела Роял", Оксфорд Камерата и Консорт за музика.

Снимки: Wikipedia
По публикацията работи: Росица Михова
ВИЖТЕ ОЩЕ
Станчо Стоилов

Разкази по ноти – историята на Станчо Стоилов

Едно от изданията на предаването "Портрети" посветихме на един, бих казала, истински будител на народната музика в Граово. Това е Станчо Стоилов – стилен певец с оригинален авторски репертоар, педагог, прочут майстор на традиционни инструменти и акордьор. Името му свързваме и с първото музикално училище за фолклор у нас. През октомври 2024 г. се..

публикувано на 05.01.25 в 12:50

Метрополитън отваря архивите си: "Хензел и Гретел"

В последната събота за 2024 година, на 28 декември, Метрополитън опера отвори архивите си и така в прочутите съботни радиоматинета прозвуча празничен спектакъл от Коледа през 1982 г. Едно възхитителното ретро предаване от Ню Йорк ви поднасяме и ние на 4 януари от 20 часа : "Хензел и Гретел" от Енгелберт Хумпердинк . В любимата приказка,..

публикувано на 04.01.25 в 08:05

"Хензел и Гретел", опера-приказка в три действия от Енгелберт Хумпердинк

Музика: Енгелберт Хумпердинк Либрето: Аделхайд Ветте по приказката на братята Якоб Лудвиг Грим и Вилхелм Карл Грим Първо изпълнение: Ваймар, 23 декември 1893 г. Действащи лица: • Петер, майстор на метли – баритон • Гертруд, негова съпруга – мецосопран • Хензел, техен син – мецосопран • Гретел, тяхна дъщеря – сопран • Вещицата – тенор или..

публикувано на 03.01.25 в 17:22
Торд Густавсен

Торд Густавсен за най-хубавите неща в живота

В първия ден на годината от 23 ч. "Джаз+" ни връща във вечерта на концерта на Торд Густавсен в столичната зала "България". Само тук публикуваме пълния запис на разговора ни минути след саундчека:

публикувано на 01.01.25 в 18:50

Светлина Стоянова и Виви Василева са солистки на тазгодишния празничен Новогодишен концерт в НДК

Традиционният и чакан от публиката Празничен новогодишен концерт отново ще се проведе в първия ден от новата година в зала 1 на НДК, от 19.30 часа. На сцената със солистките застава Фестивалният симфоничен оркестър с диригент Емил Табаков в партньорство със Coфийcĸaта филхармония. Маестро Емил Табаков споделя, че не търси прилики с празничния..

публикувано на 01.01.25 в 08:05