Гласът на един от най-древните музикални инструменти, познат на човека, оживява в ефира на националната програма "Христо Ботев". В последния час на петъчната вечер на 21 октомври от 23 часа предаването "Български изпълнители" и поредицата "На гости на Софийската филхармония" предлага на слушателите истинско бутиково преживяване във все още малко познатия, но изключително красив свят на арфата, а наш пътеводител в него е арфистката на Софийската филхармония Весела Тричкова.
Получила музикално образование при две от най-изявените български арфистки: проф. Сузана Клинчарова и проф. Малина Христова, още като студентка в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Весела Тричкова печели конкурс за участие в сесиите на Международния младежки оркестър "Jeunesse Musicale" в Швеция и Германия. За своето участие в "Jeunesse Musicale" и творческите си преживявания и контакти там Весела Тричкова споделя:
От 2000 г. до момента Весела Тричкова е неизменна част от състава на Софийската филхармония. Има множество записи като солист на различни симфонични оркестри – Софийската филхармония, оркестъра на БНР, Македонската и Белградска филхармонии, Държавния оркестър на гр. Солун и редица други. Нейният репертоар обхваща всички стилове и епохи, а богатата й концертна дейност включва изяви както на наши, така и на множество международни сцени, сред които Лондон, Йерусалим, Париж, Москва, Сеул. Освен на соловата и оркестровата музика, Весела Тричкова се посвещава и на камерната музика. Тя е един от създателите на първия български арфов квартет, с който изнасят концерти в София, Созопол и Париж. Има и дългогодишни творчески контакти с Камерен ансамбъл "Софийски солисти", както и с едни от най-добрите български флейтисти – Кремена Ачева, Яна Михайлова, проф. Георги Спасов и други изявени инструменталисти.
Освен увлекателния разказ на Весела Тричкова за нейния творчески път и интересни факти около историята на нейния любим инструмент, в предаването звучат и нейни изпълнения като солов и камерен изпълнител.
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg