Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Весела Тричкова и красивият свят на арфата

Снимка: sofiaphilharmonic.com

Гласът на един от най-древните музикални инструменти, познат на човека, оживява в ефира на националната програма "Христо Ботев". В последния час на петъчната вечер на 21 октомври от 23 часа предаването "Български изпълнители" и поредицата "На гости на Софийската филхармония" предлага на слушателите истинско бутиково преживяване във все още малко познатия, но изключително красив свят на арфата, а наш пътеводител в него е арфистката на Софийската филхармония Весела Тричкова.

Получила музикално образование при две от най-изявените български арфистки: проф. Сузана Клинчарова и проф. Малина Христова, още като студентка в НМА "Проф. Панчо Владигеров" Весела Тричкова печели конкурс за участие в сесиите на Международния младежки оркестър "Jeunesse Musicale" в Швеция и Германия. За своето участие в "Jeunesse Musicale" и творческите си преживявания и контакти там Весела Тричкова споделя:

От 2000 г. до момента Весела Тричкова е неизменна част от състава на Софийската филхармония. Има множество записи като солист на различни симфонични оркестри – Софийската филхармония, оркестъра на БНР, Македонската и Белградска филхармонии, Държавния оркестър на гр. Солун и редица други. Нейният репертоар обхваща всички стилове и епохи, а богатата й концертна дейност включва изяви както на наши, така и на множество международни сцени, сред които Лондон, Йерусалим, Париж, Москва, Сеул. Освен на соловата и оркестровата музика, Весела Тричкова се посвещава и на камерната музика. Тя е един от създателите на първия български арфов квартет, с който изнасят концерти в София, Созопол и Париж. Има и дългогодишни творчески контакти с Камерен ансамбъл "Софийски солисти", както и с едни от най-добрите български флейтисти – Кремена Ачева, Яна Михайлова, проф. Георги Спасов и други изявени инструменталисти.

Освен увлекателния разказ на Весела Тричкова за нейния творчески път и интересни факти около историята на нейния любим инструмент, в предаването звучат и нейни изпълнения като солов и камерен изпълнител.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25