Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зефира Вълова – между бароковия и класическия цигулков концерт

Снимка: Fabrizio Ferraro

Най-новият албум на цигуларката Зефира Вълова попада във фокуса на предаването "Музика хисторика". Добре позната на почитателите на ранната музика не само в България, но и в чужбина, цигуларката е основател и артистичен директор на фестивала "Изкуството на барока" в София и концертмайстор на бароковия ансамбъл Il Pomo d’Oro. Това е първият компактдиск, в който Вълова е солист на състава, и в него музикантите представят различни композиторски гледни точки към цигулковия концерт във втората половина на XVIII век. Ето какво сподели изпълнителката за концепцията на албума:

"В сферата на звукозаписната индустрия изключително често срещаме рецитали на творци, които представят един и същи автор: интеграли на Вивалди, на Моцарт, на редица барокови композитори са реализирани от много имена. От друга страна, моят интерес към концертите от втората половина на XVIII век беше малко разпрострян с оглед на това, че творчеството на различни композиторски школи ме вълнуваше. И се получи не съвсем сложно да стигнем до една идея, в която няма доминиращо име, а представяме една арка в прехода между бароковия, галантния стил и всъщност стъпваме в епохата на Класицизма с последното произведение в диска, което е от Моцарт – познатото Рондо в До мажор за цигулка и оркестър". Останалите автори в албума са Франц Бенда, Йохан Готлиб Граун, Жозеф Булон дьо Сен-Жорж и Мадалена Ломбардини Сирмен, като по този начин са илюстрирани различните регионални школи в бароковия цигулков концерт.

В рамките на предаването "Музика хисторика" този вторник (25 октомври) от 23 часа ще имате шанс да чуете записи от албума, като два от тях са световни звукозаписни премиери: Концертът в до минор от  Йохан Готлиб Граун и Концертът в Ре мажор от Жозеф Булон.

Какво още разказа за Зефира Вълова за авторите в компактдиска и за прехода между бароковия и класическия цигулков концерт, можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Костадин Генчев

За страстта в музиката – с вдъхновения и петолиния

На 14 декември 2024 кавалджията, аранжор и автор на музика Костадин Генчев навърши 55 години. Това бе повод в едно от изданията на предаването "Портрети" да се потопим в красивия му музикален свят и да поговорим за творческия му път. А той е богат и както самият Костадин се изразява доста "шарен": "Роден съм в Габрово и всъщност първо започнах не..

публикувано на 24.01.25 в 09:15

15 години квартет "Светоглас"

"Светоглас" е първата българска мъжка вокална формация за старинна полифонична музика. Основана е през 2009 година, като нейната цел е многогласно пресъздаване на българската фолклорна и църковна музика. Изпълненията на формацията винаги будят възхищение и удивление в слушателите, но наравно с това, те са и еталон за майсторско музициране.

публикувано на 23.01.25 в 09:10

Bulgar Klezmer Band с концерти и творчески работилници в София

Първият клезмер оркестър в България има богат опит в различни музикални стилове, но страстта на музикантите към традиционната клезмер музика (музиката на ашкеназките евреи от Източна Европа) е онова, което ги обединява.  Създадена през септември 2022 г., групата прави първите си концерти на различни култови места в града и така се превръща в първата..

публикувано на 21.01.25 в 16:45

Най-важно е да се правят концерти за младите

Боян Виденов е роден в София, в семейство на музиканти. Напуска родината съвсем малък и получава завидно европейско музикално образование. На 23 години основава Манхаймската филхармония – оркестър за обучение на млади професионалисти от цяла Европа, които искат да продължат кариерата си в престижните оркестри. През 2019 основава платформата за..

публикувано на 21.01.25 в 14:50
Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

Нежна династия: Елена Стоянова и Александра-Йоана Александрова

В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна колоратурка, ярка актриса, харизматична личност, красива жена и прекрасна съпруга и майка, е в студиото заедно със своята дъщеря – младата певица и актриса Александра-Йоана Александрова...

обновено на 20.01.25 в 12:02