Карол Шимановски е един от най-ярките представители на полската култура от първата половина на XX век и най-изтъкнатия и известен композитор след Фредерик Шопен. Многостранният му талант се разгръща в полето на музиката, литературата, изобразителното изкуство и публицистиката: той е композитор, пианист, педагог, музикален критик, пътешественик, изследовател на древните култури, писател, поет, либретист и художник, а неговата музика поставя едни от жалоните на полския национален музикален стил – той се смята за патриарх на съвременната полска музика.
На 25 октомври от 19.30 ч. предаването "Студио "Музика" отдава дължимото на личността и творчеството на Карол Шимановски. През 2022 г. музикалният свят отбелязва 140 години от неговото рождение и 85 години от края на земния му път, а събеседник в предаването е един от изтъкнатите български изследователи на изкуството на Шимановски – доц. д-р Елена Каралийска – преподавател в НМА "Проф. Панчо Владигеров" в София.
Потомък на голяма благородническа династия, Карол Шимановски се ражда на 3 октомври 1882 г. За историята на рода Шимановски, както и за артистичната семейна среда, в която преминава детството на композитора, доц. д-р Елена Каралийска разказва:
Богатото музикално наследство на Карол Шимановски се разгръща в областта на инструменталната, вокалната, кантатно-ораториалната музика и музикално-сценичните изкуства. През първия период на творческото му развитие, обхващащ ранните и младежки години до началото на Първата световна война, той е под значителното влияние на Шопен, към когото изпитва изключителен пиетет, както и на късноромантичната естетика и стилистика на композиторите Рихард Вагнер, Рихард Щраус и Александър Скрябин. В следващите години у него се засилва интересът към ориенталските и средиземноморските култури, а в музиката му се усеща влиянието на импресионистичната естетика и творчеството на Клод Дебюси и Морис Равел.
Третият и най-дълъг творчески период в живота му – от началото на 20-е години на XX век до смъртта му през 1937 г. бележи зрелия стил на композитора, в който той се обръща към пластовете на полския фолклор и работи за формирането на съвременно национално музикално изкуство. В този период Шимановски създава някои от най-известните си и изпълнявани и до днес творби като Четвъртата симфония, известна още като "Симфония кончертанте" и "Стабат матер", произведение, което му донася световна слава и се утвърждава като връх на композиционния му стил.
Освен разказа на Елена Каралийска за живота и творчеството на Карол Шимановски, в предаването звучи и негова музика в майсторската интерпретация на изявени световни и български изпълнители на нашето време.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив..
Прекрасен филм с основен сюжет вечната битка между добро и зло, с уникални актьории творчески екип. Как да не "посегнеш" към това заглавие, след като на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg