Юлия Баховски живее между София и Букурещ. Преминаването на Дунава за нея не е просто пресичане на една държавна граница, а дълъг път на познание, приемане и обикване. Тя познава достатъчно добре и румънците и българите. С усета си на журналист усеща фините разлики в обществените нагласи, в културните предпочитания, в традициите и общуването. Чувства дълг и към двете страни, затова възприема с отговорност ролята си на медиатор. Опитва се да води, загубените в превода на сложните си взаимоотношения два съседни народи, които ако се отърсят от заблудите на миналото, от стереотипите и клишетата ще разберат, че заедно биха могли много повече, че имат общи цели и могат да съградят общо бъдеще в една по-добра бъднина на Балканите.
Когато говори за мястото на жените в обществото Юлия Баховски не изпада в излишен патос, не иска свръх цели, а внимание към присъщите на жените роли. Не е ли една жена активен общественик тогава когато влага цялото си усърдие във възпитанието на децата. Когато отговорно ги въвежда в сложните обществени взаимоотношения, давайки им знания и увереност сами да анализират, избират и най-вече да защитават своите избори. Да възпиташ един истински добър човек, истински гражданин, отговорен за себе си и другите човек това е активна гражданска позиция.
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Темата за литературата в учебната програма на децата ни тлее и периодично припламва в публичното пространство, подета от различни говорители, водени от..
Изложбата "Атон в рисунки и фотографии" на известния художник Андрей Янев и проф. Мирослав Дачев , която бе представена, под патронажа на президента..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg