"Гласът на времето" този път се фокусира върху думата "интернет" в контекста на демократичния процес. Пречи или помага? Станахме ли по-свободни, по-знаещи и по-можещи с наличието на интернет? Ще има ли интернет книжка, както има шофьорска книжка? Как ни променят социалните мрежи и дигиталното общуване? Дали сме медийно грамотни, за да ползваме интернет така, че животът ни да бъде по-добър? Защо социалните мрежи са мъртви в тази си форма?
Това са някои от посоките в това издание на предаването.
"Интернет създаде у хората усещане за свобода, което подсилва усещането за демокрация. Обаче в последните годините с драматичното нахлуване на социалните мрежи и неготовността на хората медийно да ги възприемат достатъчно адекватно – на моменти започва да бъде пречка"– това казва Жюстин Томс, преподавателка, експерт по комуникация в IT сектора.
За IT специалистът Иван Ванков-Гатака Интернет е просто инструмент и може да бъде използван както градивно, така и деградивно. "Интернет ускори нормалния живот и засили дефицитите ни. Позволи на повече хора да подхранват своите делюзии. Интернет е полезен, когато се използва по правилния начин и хората знаят в какво се забъркват - казва той.
Според основателя на университета SoftUni Светлин Наков интернет позволява трансформация на медийния свят – "Навремето медиите бяха нещо скъпо, което се движеше от подготвени и образовани журналисти. А сега всеки може да е медия. Това е от една страна – свободата, но от друга – фалшиви новини, неверни и необосновани твърдения, липса на журналистическия принцип. Интернет е инструмент, в който днес се търси как да бъде доставена качествената информация".
Чуйте интересната дискусия в аудио файла!
В предаването "Време за наука" гостува проф. Васил Киров от Института по философия и социология към БАН, за да разгледа един от най-важните въпроси на нашето време: какво е бъдещето на работната сила в контекста на дигитализацията и автоматизацията? Дискусията се проведе под темата "Между машините ще ни заменят и няма хора", а професорът предостави..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества извършват сложни хирургически операции, напомнящи на медицината при хората. Кереков започна с подчертаване на важността на медицината за човечеството, като я определи като едно от най-големите..
Навръх Ивановден, в рубриката "Разговорът" в "Нашият ден", енергийният експерт Иван Хиновски разказа за своите впечатления от пътуванията си в Таити, Австралия и Океания, както и за срещите си с българи там. Той сподели детайли за начина на живот в тези региони и разкри любопитни факти за енергийните източници в Океания. Благодарение на своите..
В ефира на "Нашият ден" в рубриката "Темата на деня" бяха обсъдени перспективите за подкрепа, приобщаване и запазване на българското самосъзнание сред многобройната българска общност по света. Събеседници по темата бяха Райна Манджукова , изпълнителен директор на Държавната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), и Северино Кожухаров, главен..
Обещания, надежди, мечти и пожелания – декемврийските празници и посрещането на Новата година често са белязани от крайни противоречиви състояния и емоции. Семействата се събират, трапезите са в центъра на срещите, традициите повеляват. Преди официалните почивни дни напрежението и стресът бележат кулминация заради приключването със стари или отлагани..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в артфоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов", се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Актрисата Ивана Папазова, която широката публика познава от сериала "Скъпи наследници", смята, че името ѝ ѝ носи късмет. Едната ѝ баба се казва Вангелия, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg