Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Усмивките на Чудомир

Снимка: chudomir.kazanlak.com

В поредното издание на "Усмивки от старите ленти" на редакция "Хумор и сатира" си спомняме за един от големите български хумористи, когото с чиста съвест можем да определим като народен. Димитър Чорбаджийски - Чудомир е удивително актуален и популярен и днес, макар да са минали повече от 50 години, откакто ни напусна.

Художник, писател, мъдрец. Той е сред малцината нашенци, които, въпреки житейските превратности или може би благодарение тъкмо на тях, са успели да се съхранят. Тайната му може би ще открием в думите му, че "Най-празният от дните ни е оня, в който не сме се смели нито веднъж". А може би жизнеспособността на творчеството му се корени в здравата му връзка с реалността. Чудомир не се деформира от даровете на властта и популярността, които съдбата щедро му предлага, истинският Чудомир е в Казанлък, в уютната къща недалеч от градския пазар, където всеки ден се среща с пъстрите типажи, изпълващи творбите му.

В следващия запис от Златния фонд на БНР Чудомир споделя тънкости как се пише хумор. Това е последното му участие в радиото. От гласа на този весел и жизнен човек, от разказа му, изобщо не личи какво всъщност му се налага да преживее. Годината е 1967, Чудомир е сериозно болен и ако разлистим дневника му от тези тежки месеци, ще видим колко физически и душевни мъки е понасял. И въпреки това, той ходи на театър, посещава изложби, не губи връзката си с живота и най-вече, съхранява доброто в себе си, стреми се да даде колкото се може повече на хората. В началото на януари 1967 г. той пише в дневника си: "Уредих въпроса с фонд "Музей" (в) Казанлък, като внесох 20 000 лв. – стойността на картините от изложбата ми, които остават притежание на музея. Дано уредя и другия фонд "Читалище" в родното ми село." Ето такъв човек стои зад картините и разказите.

Нека без коментар да си припомним още редове от дневника на Чудомир, писани на 6.11.1965 г.: "Като бях в София преди две седмици, научих, че званието "Заслужил деятел на изкуствата", което получих в края на март, носело 100 лв. месечно възнаграждение. Завчера получих пък писмо, предизвикано от мой приятел, че от 1 април ще получавам тази сума. Просто ме е срам да получавам толкова пари и ще помисля как да ги изразходвам за обществени цели."

Предаването "Усмивки от старите радиоленти", посветено на Димитър Чорбаджийски - Чудомир, можете да чуете в неделя от 19.00 часа по програма "Христо Ботев".

Снимка – chudomir.kazanlak.com
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Международният уличен фестивал 6Fest – карнавални шествия, огнени спектакли, живи статуи, театромат

Международният уличен фестивал 6Fest – от 24 до 27 април в Пловдив – ще премине с г игантски марионетки и кукли, огнени спектакли, живи статуи, театромат, музикално и карнавално шествие. 16-ото му издание ще събере артисти от 8 държави в Пловдив от 24 до 27 април 2025 г. За шеста поредна година фестивалът е част от Културния календар на Община..

публикувано на 24.04.25 в 08:10

Четирима са претендентите за театралната награда "Слави Шкаров" тази година

Драматичният театър "Сава Огнянов" в Русе обяви финалистите в тазгодишното седмо издание на Конкурса за млад театрален режисьор "Слави Шкаров". Освен от България, тази година в него участват млади режисьори от Република Северна Македония и Румъния. Четирима от тях са номинирани да се състезават във финалния кръг, който ще се проведе в Русе от..

публикувано на 23.04.25 в 16:18
Кирил Кадийски

Кирил Кадийски: За поезията и второто значение на думите

Между новата поетична книга "Звездна каторга. Новата Герника" и сборника "Борис Пастернак – стихотворения" – разговор в "Артефир" с поета и преводач Кирил Кадийски за (не)съществуващата граница между поета и преводача. "Звездна каторга. Новата Герника. Сонети и други стихотворения" е ново издание с поезия на поета – кавалер на френския..

публикувано на 23.04.25 в 16:00
Проф. Михаил Неделчев

Проф. Михаил Неделчев представя "Литературният персонализъм"

За книгата "Литературният персонализъм" в "Артефир" разговаряме с нейния автор, литературния историк и критик проф. Михаил Неделчев. Изследването беше представено в столичния книжен център "Гринуич" от проф. Пламен Дойнов и проф. Калин Янакиев, като в ролята на модератор влезе писателят Захари Карабашлиев. Проф. Неделчев разказва, че е..

публикувано на 23.04.25 в 15:54
рок легендата Пийт Таунзенд

"Тревожни години" от рок легендата Пийт Таунзенд

Излезе от печат "Тревожни години", дебютен роман на рок легендата Пийт Таунзенд, съосновател, водещ китарист и текстописец на една от най-влиятелните рок групи на XX век. Книгата представлява стъписваща въртележка от незабравими герои, видения за рая и ада и размисли за творчеството, гениалността, лудостта и безпокойствата на съвременния живот...

публикувано на 23.04.25 в 15:33