Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 28 ноември - 4 декември

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 4 декември.

От 6 до 11 декември в рамките на Софийския международен панаир на книгата ще се проведе десетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Тази година изложението за издатели, читатели и писатели се връща към традиционния си мащаб отпреди пандемията – в него ще участват над 150 издателства, които ще се разположат на 4 етажа в двореца на културата. Въпросите, които юбилейното издание задава, са мащабни: Накъде върви светът, ще има ли бъдеще човечеството, или все повече ще се завръща назад, за да изживява отново травмите от миналото? На тях ще отговори една от най-големите живи писателки на съвремието ни – Маргарет Атууд. Линията на антиутопичното ще бъде подсилена и от друго голямо име в съвременната литература – Саманта Швеблин, която в книгите си насочва вниманието към екологичните проблеми, ескалирането на зависимостта от технологиите и задълбочаването на човешката уязвимост. В "Литературата – начин на употреба" в събота събеседник беше проф. Амелия Личева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал.

Танцовият проект "Пласт-тония" е антиутопичен поглед върху Земята, преживяла апокалипсис вследствие на глобалната екологична криза. Кои са оцелелите и как изглежда светът им днес? "Пласт-тония" е авторски проект на Ина Гергинова – артистичен директор на танцовата компания “Музотанц”, режисьор, хореограф, танцьор. Генезисът на спектакъла е в началото на пандемичната 2020 г. А през 2022-ра "Пласт-тония" се завръща на сцена, с турне в четири български града. На 8 декември представлението ще бъде играно в "Топлоцентрала" в София. Ина Гергинова беше гост на "Артефир" в понеделник.

"Стефан Данаилов. Игра на живот“ се нарича книгата, написана в чест на 80-годишнината от рождението на легендарния български актьор. Неин автор е Георги Тошев. Изданието е част от предстоящата поредица събития под надслов "Стефан Данаилов на 80: години любов". Георги Тошев за "Стефан Данаилов. Игра на живот“ в "Артефир".

15 години след смъртта на Доньо Донев той остава сред най-разпознаваемите и обичани български карикатуристи. В галерията-фоайе на Сатиричния театър "Алеко Константинов" в негова памет се откри изложбата "Доньо Донев ни събира с усмивка". Експозицията включва 38 шаржа на именити наши творци, сред които: Йордан Радичков, Григор Вачков, Джоко Росич, Кирил Варийски, Крикор Азарян, Константин Коцев, Павел Поппандов, Рангел Вълчанов, Велко Кънев, Борис Карадимчев, Апостол Карамитев и др. Богдана Костуркова, драматург на Сатиричния театър, за изложбата карикатури на Доньо Донев.

"Оловна тишина. Историята на един разстрел“ е новият документален роман на Ивайла Александрова, който излиза след "Горещо червено“. "В продължение на няколко десетки години, пише авторката, историята на дело № 585 на Вапцаров, представяна в този цензуриращ канон, функционира като литература и по всевъзможни агитки. Границата между истината и измамата се приплъзва, скрива се и се манипулира. А фикцията за Вапцаров минава за реалност и той стои превърнат в шаблон“. Елена Алексиева с думи за романа от премиерата му на първи декември.

Снимка – "Пласт-тония"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джими Тюрел, ДЕСЕТ, 2025 – кадър Fred Moon

Навътре в града, навън от системата

В центъра на София могат да бъдат открити две все още нови артистични пространства. Освен че се намират в непосредствена близост едно до друго, те имат и други общи характерни черти. Те са независими от фондове и фондации, с млади галеристи, които същевременно са и автори на художествени произведения. Дали и доколко това е белег за промяна в..

публикувано на 09.05.25 в 17:25
 Димитър Узунов (вляво) и Емил Янев

Един ренесансов персонаж от XXI век

В епизод 589 "Трамвай по желание" среща своята публика с мултифункционалния театрал и популяризатор на науката Димитър Узунов. Може да се каже, че Митко е една ренесансова личност насред XXI век. Притежава бакалавърски и магистърски степени по приложни театрални науки от Университета Париж и по геология от Софийския университет. Учил е също..

публикувано на 09.05.25 в 16:25

Какво е чудо станало в Япония

В редакция "Хумор и сатира" държим под око какво става не само у нас, но и по света. Тази седмица окото ни хвана истинска новина от Япония, която насочи вниманието ни към България. Освен нея в неделя веднага след новините в 18 часа можете да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", по стихотворения на..

публикувано на 09.05.25 в 15:20

Пловдив се обогатява с уникално културно пространство – "Ателие 47"

Ново културно пространство отвори врати в Пловдив преди дни. Мястото се казва "Ателие 47" и програмата включва курсове по импровизационен театър, театрална школа, събития с лектори от различни сфери на изкуството, науката и духовното развитие, както и вдъхновяващи събития за себеразвитие. Чуйте интервюто на Юлия Владимирова със създателите на..

обновено на 09.05.25 в 11:32

Корейската артистка Джазу Янг представя "Иманентност" в "Гьоте-институт"

Корейската художничка Джазу Янг открива първата си самостоятелна изложба в София тази вечер в галерията на "Гьоте-институт". Експозицията носи заглавието "Иманентност" и представя задълбочено изследване на връзката между хората и обитаваните от тях пространства. В своите творби Янг се фокусира върху темите за трансформацията на градските..

обновено на 09.05.25 в 10:47