Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 28 ноември - 4 декември

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата. Ето и някои от акцентите в предаването от 4 декември.

От 6 до 11 декември в рамките на Софийския международен панаир на книгата ще се проведе десетото издание на Софийския международен литературен фестивал. Тази година изложението за издатели, читатели и писатели се връща към традиционния си мащаб отпреди пандемията – в него ще участват над 150 издателства, които ще се разположат на 4 етажа в двореца на културата. Въпросите, които юбилейното издание задава, са мащабни: Накъде върви светът, ще има ли бъдеще човечеството, или все повече ще се завръща назад, за да изживява отново травмите от миналото? На тях ще отговори една от най-големите живи писателки на съвремието ни – Маргарет Атууд. Линията на антиутопичното ще бъде подсилена и от друго голямо име в съвременната литература – Саманта Швеблин, която в книгите си насочва вниманието към екологичните проблеми, ескалирането на зависимостта от технологиите и задълбочаването на човешката уязвимост. В "Литературата – начин на употреба" в събота събеседник беше проф. Амелия Личева, програмен директор на Софийския международен литературен фестивал.

Танцовият проект "Пласт-тония" е антиутопичен поглед върху Земята, преживяла апокалипсис вследствие на глобалната екологична криза. Кои са оцелелите и как изглежда светът им днес? "Пласт-тония" е авторски проект на Ина Гергинова – артистичен директор на танцовата компания “Музотанц”, режисьор, хореограф, танцьор. Генезисът на спектакъла е в началото на пандемичната 2020 г. А през 2022-ра "Пласт-тония" се завръща на сцена, с турне в четири български града. На 8 декември представлението ще бъде играно в "Топлоцентрала" в София. Ина Гергинова беше гост на "Артефир" в понеделник.

"Стефан Данаилов. Игра на живот“ се нарича книгата, написана в чест на 80-годишнината от рождението на легендарния български актьор. Неин автор е Георги Тошев. Изданието е част от предстоящата поредица събития под надслов "Стефан Данаилов на 80: години любов". Георги Тошев за "Стефан Данаилов. Игра на живот“ в "Артефир".

15 години след смъртта на Доньо Донев той остава сред най-разпознаваемите и обичани български карикатуристи. В галерията-фоайе на Сатиричния театър "Алеко Константинов" в негова памет се откри изложбата "Доньо Донев ни събира с усмивка". Експозицията включва 38 шаржа на именити наши творци, сред които: Йордан Радичков, Григор Вачков, Джоко Росич, Кирил Варийски, Крикор Азарян, Константин Коцев, Павел Поппандов, Рангел Вълчанов, Велко Кънев, Борис Карадимчев, Апостол Карамитев и др. Богдана Костуркова, драматург на Сатиричния театър, за изложбата карикатури на Доньо Донев.

"Оловна тишина. Историята на един разстрел“ е новият документален роман на Ивайла Александрова, който излиза след "Горещо червено“. "В продължение на няколко десетки години, пише авторката, историята на дело № 585 на Вапцаров, представяна в този цензуриращ канон, функционира като литература и по всевъзможни агитки. Границата между истината и измамата се приплъзва, скрива се и се манипулира. А фикцията за Вапцаров минава за реалност и той стои превърнат в шаблон“. Елена Алексиева с думи за романа от премиерата му на първи декември.

Снимка – "Пласт-тония"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45
Пламен Сираков

Сбогом на Пламен Сираков

Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..

публикувано на 08.04.25 в 14:50
Апостолите Петър и Йоан тичат към празния гроб, Бурнанд

Изложба на Рембранд и Йожен Бурнанд в Рим

Изложба с картини на Рембранд и Йожен Бурнанд се открива тази вечер в църквата "Сан Марчело ал Корсо" в Рим. Експозицията е озаглавена "Пътят на надеждата" и е посветена на Христовото Възкресение. Събитието се организира от държавния секретариат на Ватикана. В експозицията са включени картини, на които са изобразени различни сцени от..

публикувано на 08.04.25 в 14:35
моноспектакъл

Моноспектакълът на Марчела-Василена Мърчант спечели престижни награди на танцов фестивал в Сърбия

Имерсивният театрален танцов спектакъл на Karakashyan & Artists, реализиран от режисьора и хореограф Коста Каракашян с финансовата подкрепа на Министерството на културата, е вдъхновен и създаден по мотиви на пиесата на Жан Кокто “Човешкият глас“. В него главната роля е поверена на талантливата Марчела-Василена, която представя края на една любов чрез..

публикувано на 08.04.25 в 13:50