"Културата на бързи обороти“ предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев“ за седмицата от 5 до 11 декември. Това са някои от акцентите в предаването от 11 декември:
На 6 декември се откри в Националния дворец на културата 49-ият Софийски международен панаир на книгата. В него участват над 150 издателства, а на 11 декември, е последният му ден. Паралелно с Панаира тече и Софийският международен литературен фестивал. Двете събития предлагат богата програма от срещи и дискусии с български и чуждестранни автори.
"Книга на безпокойството" на големия португалски поет, писател и есеист Феранандо Песоа излезе в ново издание. То е базирано на подбора и тематичната подредба на Мария Хосе де Ланкастре – професор по португалска литература и преводачка на Песоа на италиански и включва откъси според желанието на самия автор. Томът с твърди корици и илюстрации от Капка Кънева се появи за 87-ата годишнина от смъртта на поета, която се отбелязва на 30 ноември.
Филмът "Малкият Никола: Какво чакаме, за да бъдем щастливи?“ тръгва по кината дублиран на български. Главен герой в него е Малкия Никола, находчивото момченце от книжната поредица на карикатуриста Жан-Жак Семпе и писателя Рьоне Госини. Но историята отива по-далече. Освен познатите сюжети, Семпе и Госини разказват и за своето приятелство и съвместната си творческа кариера и осветляват истината за едно детство, изпълнено с надежди и мечти.
На шести декември в галерията на СБХ на ул. "Шипка" 6 бе открита изложбата "Изоставените" по повод 120 годишнината от рождението на художника Васил Бараков. Изложбата е посветена на един напълно непознат дял от творчеството на Васил Бараков – на намерените в двете достигнали до нас папки на автора, оцелели след рухването на неговия дом и ателие в Драгалевци.
Театралният експеримент "Stable Genius. Процесът срещу драматургията" се играе в Гьоте-институт в три вечери – 9, 12 и13 декември. Автор на текста е Александър Мануилов, режисьор Милена Станойевич. Участват актьорите Емилия Тончева, Явор Костов-Йондин, а във всяка от вечерите гостува по един незапознат с текста актьор: Валентин Ганев, Весела Казакова или Ива Тодорова. Представлението е на границата между класическия и експерименталния театър, а целта е да въвлече публиката в размисли по глобални теми като цензурата и автоцензурата, нарастващия шовинизъм, хомофобия, расизъм и изолационизъм. Текстът на Александър Мануилов е създаден през 2020 г. по време на творческа резиденция в Akademie Schloss Solitude, Щутгарт. Номиниран е за наградите за драматургия на фестивала "Нова българска драма" в Шумен, 2020-2021 г. В Гьоте-институт е първото му представяне пред зрителите.
Писателките Софи Дол от Франция и Пия Лейно от Финландия, бяха сред специалните гости на Софийския международен литературен фестивал. Софи Дол и Пия Лейно са носителки на Наградата за литература на Европейския съюз, а Анна Кове е номинирана за същия приз и е лауреат на литературни отличия в родината си. Софи Дол (р. 1965) е френска театрална актриса и писателка. Автор е на романите „Камий, моето вдъхновение" и „В голямата обществена пералня". Първият, пресъздаващ болката от смъртта на дъщеря й, има награда за дебютен роман (на сп. „Lire“), а „В голямата обществена пералня" печели Наградата за литература на Европейския съюз. Книги на писателката Пия Лейно (р. 1977) са преведени на близо 15 езика. Тя работи почти две десетилетия като журналист във финландската информационна агенция STT. Първият роман на Лейно, „Грозният касиер" (2016), е хумористичен поглед към риалити телевизията и натиска, пред който са изправени жените. Лейно печели Наградата за литература на Европейския съюз и наградата Helmet с втория си роман – дистопичния трилър „Раят“ (2018). Следващите й две книги са „Извънреден труд" (2020) и „Апогей" (2021).
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 11 декември.
Снимка – СБХ
Художествената галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик гостува в София, представяйки за първи път в столицата колекцията "Стоян Василев". Това е възможност за публиката в София да се потопи в магията на произведенията на един от най-големите пейзажисти в българското изобразително изкуство, художникът, който превръща старите улици, пазари и..
Журналистът Иво Тодоров създаде първия български компактдиск с музика, генерирана от изкуствен интелект. Компилацията е със заглавие "Обещай да ме целунеш" и съдържа 14 композиции, направени от Suno АI, като мелодиите и вoкалите са генерирани изцяло от платформата. 12 от текстовете на песните са по стихове на Иво Тодоров от последната му книга..
Възкресия Вихърова поставя "Съзвездия" от Ник Пейн. В премиерния спектакъл участват Антоанета Петрова и Цветомир Лазаров. Сценографията е на Зарко Узунов, композитор – Емилиян Гацов (Елби). Ник Пейн се увлича от различни теории, като квантовата механика и се опитва да ги внуши в пиесата си. Това е било огромно предизвикателство за Вихърова...
"И леглото ни е зеленина" е дебютен роман на Виолета Радкова. Редактор на книгата е Борис Минков, художник – Люба Халева. Виолета е завършила английска филология в СУ "Св. Климент Охридски", с магистратура по британска и американска литература. Заедно с Михаил Минчев е съавтор на книжния подкаст "Четене му е майката". Писателят Христо..
Автор: Велизара Сърчаджиева Трилърът "Конклав" спечели в категорията "Най-добър филм" на наградите БАФТА , предадоха световните агенции. Филмът за папския конклав и драмата "Бруталистът" триумфираха на снощната церемония. Лентата "Конклав", режисирана от Едуард Бегер, беше номинирана в най-много категории от всички останали, цели..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg