Проблемите в Република Северна Македония (РСМ) произтичат от Договора с България. Моето правителство не постигна съгласие по текста му, защото клопките бяха очевидни, противопоставихме се на вмъкването на израза "обща история". Това пише в профила си във Facebook бившият премиер на Република Северна Македония Никола Груевски.
Повод за публикацията му е изказване на университетски преподавател по история в Скопие, според когото България и РСМ не трябва да честват съвместно Гоце Делчев.
"Винаги съм твърдял, че македонският въпрос може да бъде затворен само когато това е в интерес на Македония и македонския народ и само това ще донесе траен мир и стабилност на Балканите, противно на стремежите на някои съседи. И докато това се случи, той не само ще остане отворен, но ще предизвика много междудържавни проблеми, инциденти сред чувствително население и много други нежелани ситуации", заявява Груевски в социалната мрежа и продължава:
"Неслучайно, колкото и да ни се искаше, за да няма пречки по пътя към ЕС, дълго време ръководеното от мен правителство не постигна съгласие с Република България по текста на договора за приятелство, нито пък прие съвместните празненства, които искаха от нас още тогава".
Журналистът балканист Райна Асенова коментира пред БНР отношенията между България и РСМ:
“Споровете се решават чрез диалог и чрез договори, които трябва да се спазват стриктно. Ние имаме вече такъв договор за Приятелство и добросъседство с Република Северна Македония и наше основно искане е той да се спазва. След като от страна на РСМ това не се прави, не виждам защо трябва да се хвърлят подобни обвинения и да се смята, че само Северна Македония трябва да бъде печеливша от един такъв разговор.
Още повече, че многократно сме казвали, че не ние искаме да станем член на ЕС, а РСМ е тази, която иска да започнем преговори. Българската страна направи доста отстъпки, приемайки европейски план. Обикновено, когато трябва да се постигне някакво споразумение, и двете страни печелят по нещо и губят по нещо.
За да започнат преговори за присъединяване, македонската страна трябва да вкара българите в конституцията си като държавотворен народ. Това все още не е станало.
Това, което виждаме на македонската политическа сцена, е, че няма и особено желание за това от страна на управляващите, да не говорим за опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ и на “Левица“, които са категорично против.
За да стане факт това внасяне в конституцията на българите, е необходимо мнозинство от 2/3 в парламента, каквото до момента няма“.
“Що се отнася до Гоце Делчев мисля, че посещението на нашия вътрешен министър – Демерджиев в Скопие успя да понижи страстите, които се бяха нажежели наистина до червено в последните дни. Македонската полиция ще охранява българите, които искат да отдадат почит на гроба на Гоце Делчев – от границата до самия гроб. Още от снощи районът около гроба на Гоце Делчев е блокиран и се изисква строга акредитация, човек трябва да даде основателни причини, за да мине в отцепения район“, посочва още Асенова.
Призивът на САЩ за помирение между България и РСМ…
“Това не е никаква изненада, още повече, че европейския план съвпада с американската позиция по въпроса, както и с нашата. Ние не искаме ескалация на отношенията, искаме само договорът да се спазва, правата на българите да се спазват, да няма език на омразата, но не сме свидетели на това.
Моментът е удобен за решението. Първо, защото геополитическата обстановка е такава, че е нежелателно да има обтегнати отношения и напрежение в още един район. Имам предвид войната в Украйна, а сега да има и на Балканите, където Русия има силни позиции, особено в Република Сръбска, ще е трудно. Другият кризисен район – Косово също би могъл да пламне лесно“, посочва Райна Асенова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:
“Другото основание за решение на проблема сега е възможността да се стигне до предсрочни избори в РСМ и на власт да дойде ВМРО-ДПМНЕ, които са толкова против на внасянето на българите в конституцията, че нещата биха били много трудни. Според мен този проблем няма да бъде решен в близките 10-15 години, а може би и повече“.
Според нея “нашето предимство е, че Договорът за добросъседство е приет от ЕС и в момента РСМ преговаря не само с България, но и с Европейския съюз“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" , инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..
Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) е увеличила с повече от два пъти своята подкрепа за България през изминалата 2024 година, като финансов стимул са получили 20 български проекта. Неотдавна президентът на ЕБВР Одил Рено-Басо бе на посещение в България, в рамките на което проведе среща с президента Румен Радев, с министъра..
Генчо Банев е преподавател по български език, литература и култура в лектората по българистика в департамента по руска филология и славистика на Атинския университет. Заедно със своите студенти Спиридула Пампулопулу, Мария Гавриду, Константина Ксиарху и Константинос Варваресус гостът разказва за изследователския проект, посветен на живота и..
Две изложби се откриват днес в Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна – "В огледалото на Рембранд" и арт инсталацията "Васил Стоилов – архитектурни мотиви". Повече за тях ще чуем сега от редактора Ани Маринова. Слушайте!
Сдружението "Тук-там" вече 10 години подкрепя българските студенти, които искат да получат магистърска степен в чужбина и да приложат наученото в България. В "Нашият ден" Мила Топалова , член на УС на сдружението, мениджър "Образователни инициативи", представя възможностите за получаване на стипендия по програмата "Иди, учи и се върни" ...
На 7 април – Деня на здравния работник, отбелязваме значимостта на хората, които се грижат за здравето ни не само в болничните зали, но и чрез словото...
"Ганьограф" е авторско работно наименование на кратките визуално-словесни творби в социалните мрежи, описващи "класическия българин" или "класѝка", нещо..
Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg