Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За какво протестират медиците в Англия?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 10 хил. служители на линейки, парамедици, медицински сестри, асистенти за спешна помощ, диспечери и работници от други сектори, ще стачкуват през февруари и март в отговор на спора с правителството, който продължава без резултат вече няколко месеца – за по-високо заплащане и по-добри условия на труд.

Синдикатите в Англия и Уелс планират да спрат работа на днешния 6 февруари, а също и на датите 20-и февруари, 6 и 20 март. 

Стачката на медсестрите на практика е 48-часова и ще продължи и във вторник, освен ако изненадващо не се стигне до някакво решение на спора. В четвъртък пък повече от 4000 физиотерапевти ще стачкуват на територията на Англия. А в петък има нова стачка на парамедиците, но членуващи в други синдикати. Официална статистика показва, че в Ангиля има недостиг от 47 000 медицински сестри.

Коментар на случващото се във Великобритания направи за БНР българката Мария Петкова. Тя работи като старша медицинска сестра в частен рехабилитационен център. Въпреки че нейните условия на труд са по-добри от тези на нейните колеги в държавния сектор, тя подкрепя протеста. Разказва ни и за промените в начина на живот след Брекзит, свързани с недостига на работна ръка и непрекъснато растящата инфлация.

За какво протестират медицинските работници?

“Те протестират, защото са единни, защото не ги е страх, защото знаят, че ще излязат на протест и ще бъдат чути. Членувам в групи за медицински сестри в България и виждам страха в хората, че ако излязат на протест могат да бъдат уволнени и да останат без работа. Докато в Англия това го няма“, казва Петкова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Цените на всичко скочиха много. Миналата година по това време нашият газ беше около 150-160 паунда, а този месец съм платила 305 паунда. Стандартът стана двоен.

В момента има ужасен недостиг на медицински персонал. В държавните болници не са добре заплатени, а работят много. Това кара хората да излизат на протести. Мисля, че ще има ефект от тях“.

Разликата с България…

“Различно е отношението между колегите. И отношението на персонала към пациентите. Бях В България преди известно време и за пореден път доказах на себе си, че съм направила правилния избор за себе си и семейството си. Най-важното нещо за един медик е отношението към пациента. Може би това беше една от причините, поради които се преместихме тук.

Заплащането е другото нещо, което влече хората към чужбина.

Надявам се някой ден в България медицинските сестри да бъдат чути, защото наистина искам някога да се завърна и да работя по професията си“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ботаническата градина на БАН опазва опрашителите в градска среда

Проф. Светлана Николова , директор на Ботаническата градина на БАН в София, представя в "Нашият ден" новата инициатива за опазване на опрашителите в градска среда. От 6 юни посетителите на Ботаническата градина ще могат да се насладят на красива, медоносна градина с десетки видове растения,  чийто прашец и нектар са храна за пчелите и..

публикувано на 04.06.24 в 13:48

Как да задържим младите лекари в страната?

В рубриката "Време за наука" на предаването "Нашият ден"  Мария Куманова , директор на Дирекция "Демография" към общината, сподели как Бургас адресира демографската криза чрез модерна философия за детско здравеопазване и задържане на младите лекари. В Югоизточна България, включително Община Бургас и всички общини в региона, се сблъскват с проблеми в..

обновено на 04.06.24 в 13:35
Атанасовско езеро

Биоразнообразието в Бургас и хората от града

Знанието може да се развива цял живот. Българската фондация "Биоразнообразие" насърчава гражданската наука чрез поредица от инициативи. Радостина Ценова – представител на фондацията, разказва в "Нашият ден" за новите кампании, свързани с опознаването и опазването на биоразнообразието в Бургас . Бургас е разположен на три езера и едно море...

публикувано на 04.06.24 в 12:32
Василена Мирчева и зам.-кметът по образованието Михаил Ненов

Как сиропиталище се превърна в най-модерното училище в Бургас?

Зам.-кметът по образованието в Бургас Михаил Ненов разказва за "първокласното начало" в бургаските училища, иновативните образователни политики и изграждането на ново училище на брега на морето. Яна Кършийска: Младото поколение чете и има отношение към книгите В ефира на "Нашият ден" Михаил Ненов сподели следното: "Идеята за първокласно..

обновено на 04.06.24 в 12:26
д-р Петко Петков

Как ин силико експериментите заместват тестовете върху животни?

Лабораторията по математическа химия изработва модели за прогнозиране на вредни за човека и околната среда токсикологични обекти. Този тип модели се наричат "ин силико модели" (in silico) и представляват компютърни симулации на биологични експерименти – алтернатива на тестовете с животни . Възможността всички ние да използваме безопасна..

публикувано на 04.06.24 в 11:49