Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За какво протестират медиците в Англия?

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 10 хил. служители на линейки, парамедици, медицински сестри, асистенти за спешна помощ, диспечери и работници от други сектори, ще стачкуват през февруари и март в отговор на спора с правителството, който продължава без резултат вече няколко месеца – за по-високо заплащане и по-добри условия на труд.

Синдикатите в Англия и Уелс планират да спрат работа на днешния 6 февруари, а също и на датите 20-и февруари, 6 и 20 март. 

Стачката на медсестрите на практика е 48-часова и ще продължи и във вторник, освен ако изненадващо не се стигне до някакво решение на спора. В четвъртък пък повече от 4000 физиотерапевти ще стачкуват на територията на Англия. А в петък има нова стачка на парамедиците, но членуващи в други синдикати. Официална статистика показва, че в Ангиля има недостиг от 47 000 медицински сестри.

Коментар на случващото се във Великобритания направи за БНР българката Мария Петкова. Тя работи като старша медицинска сестра в частен рехабилитационен център. Въпреки че нейните условия на труд са по-добри от тези на нейните колеги в държавния сектор, тя подкрепя протеста. Разказва ни и за промените в начина на живот след Брекзит, свързани с недостига на работна ръка и непрекъснато растящата инфлация.

За какво протестират медицинските работници?

“Те протестират, защото са единни, защото не ги е страх, защото знаят, че ще излязат на протест и ще бъдат чути. Членувам в групи за медицински сестри в България и виждам страха в хората, че ако излязат на протест могат да бъдат уволнени и да останат без работа. Докато в Англия това го няма“, казва Петкова в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“Цените на всичко скочиха много. Миналата година по това време нашият газ беше около 150-160 паунда, а този месец съм платила 305 паунда. Стандартът стана двоен.

В момента има ужасен недостиг на медицински персонал. В държавните болници не са добре заплатени, а работят много. Това кара хората да излизат на протести. Мисля, че ще има ефект от тях“.

Разликата с България…

“Различно е отношението между колегите. И отношението на персонала към пациентите. Бях В България преди известно време и за пореден път доказах на себе си, че съм направила правилния избор за себе си и семейството си. Най-важното нещо за един медик е отношението към пациента. Може би това беше една от причините, поради които се преместихме тук.

Заплащането е другото нещо, което влече хората към чужбина.

Надявам се някой ден в България медицинските сестри да бъдат чути, защото наистина искам някога да се завърна и да работя по професията си“, казва още тя в интервю за БНР.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Срещата ни с Христос

На 2 февруари от древност се празнува Сретение Господне, т. е. срещата на праведният Симеон с Богомладенеца в храма. В същото време днешният евангелски текст разказва за изцеряването дъщерята на една хананейка от Господ Иисус Христос. В неделята на хананейката и в деня на Сретение Господне с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в православния..

публикувано на 02.02.25 в 09:45

Емилия Милчева: Не беше позволено преходът да бъде осмислен

Преди дни депутатът Румен Петков попита "Кой го интересува ДС?", т.е. 35 години по-късно има ли смисъл да говорим за отминали неща. За кои "отминали неща" не трябва да говорим обаче? И не са ли тези "отминали неща" дълбоко вкоренени в живота ни? Наистина ли ДС и неговите октоподни пипала са отрязани днес, 35 години по-късно, та да спрем да говорим?..

публикувано на 02.02.25 в 09:45
Мелания Тръмп на инаугурацията на президента Доналд Тръмп

Изкуството да си първа дама: символи и послания

Тя е символ на установения морал и етикет, при това не само на държавно и политическо ниво, обвързана е със социални каузи от всякакъв вид. Винаги трябва да е умерена и овладяна – нито прекалено емоционална, нито прекалено студена и строга. Стилна е, но не и екстравагантна, елегантна е, но не и скучна, модерна, но не и жертва на модата. Зад нея стои..

публикувано на 02.02.25 в 09:05
Доц. Ивайло Найденов, Ана-Мария Кръстева и Робърт Джераси

Виното в религиозните традиции на юдеи и християни

В деня, наричан от народа ни Трифон Зарезан, насочваме вниманието ви към значението на виното в религиозните традиции на юдеи и християни. Виното е една от най-старите напитки в историята на човечеството. Различните култури и цивилизации придават на виното различен символичен и духовен характер, което е довело до образуването на уникални ритуали..

публикувано на 01.02.25 в 14:25
Александър Папко

Беларус или "Какво да се прави?"

Александър Лукашенко спечели седми пореден мандат на изборите миналата седмица. Западните лидери не признават за свободен и честен вота заради репресиите над опозицията в бившата съветска република. Режимът на Лукашенко забрани независимите медии в страната, а опозиционните лидери или са в наказателни колонии, или в изгнание в чужбина.  Какво..

публикувано на 01.02.25 в 09:00