“Изключително важно е да познаваме процесите в дигиталното пространство. Ако преди 20-30 години то е представлявало нещо отделно от нашия живот, то в момента буквално е част от него. Намира се във всички устройства, с които работим. Хубаво е да знаем какво правят те и до каква степен имаме контрол над живота си. И до каква степен технологиите или някакви компании и злонамерени хора имат контрол над него“, казва в ефира на “Нашият ден“ Александър Ненов, интернет предприемач и писател.
“Когато говорим за безопасен интернет, трябва да имаме предвид две неща: едното е, че нашето поведение според нас може да бъде безопасно, но да доведе до източване на нашите дебитни кредитни карти или банкови сметки.
Съществува проблем и за тийнейджърите, на възрастта от 13 до 27 години, които са се родили с интернет. Различните платформи и социални мрежи освен, че губят нашето време, ни карат да правим неща, които не са нормални и естествени за хората. В един момент се създава едно усещане, че може да бъдеш инфлуенсър и да притежаваш каквото пожелаеш. Когато някой ни открадне години от живота, предлагайки ни някаква известност под формата на лайкове, шервания, последователи и интернет аплодисменти, това е много опасно. Тези хора след 20 години ще осъзнаят, че са загубили живота си, правейки нещо, което няма никаква стойност, защото интернет технологиите се променят“, казва още той.
Какъв е процентът на младите хора, които неглижират образованието си и се радват на фалшивите аплодисменти?
“За съжаление този процент е твърде голям. Да не кажа, че по-голямата част от хората на тази възраст се влияят от този тип интернет аплодисменти. В тийнейджърската възраст най-важно е да си популярен.
В момента интернет дава една платформа, каквато никога не сме притежавали като средство за изразяване и там много лесно може да се измери това колко някой е популярен. Това преминава от тийнейджърството в етапа след 20 години.
Всеки един от нас може да постави някакви граници сравнително бързо и лесно. Те зависят изцяло от нивото на зависимост, което имаме. Проблемът е най-вече в социалните мрежи, в които потъваме. Най-добрият начин да се тестваме дали сме зависими е като изтрием приложението от телефона и видим как ще се чувстваме в следващите 24 часа.
Мерките, които могат да се вземат, при установяване на голяма зависимост е просто да не се ползват социалните мрежи в следващия месец. Практиката ми показва, че подобна детоксикация е изключително сложна и не повече от 3 до 4% от хората успяват да преминат през този етап на прочистване“, казва още той в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Красимир Колев завършва кулинарно училище в Добрич, а след това икономическа специалност във Варна. Страстта да експериментира в кухнята обаче не го напуска през годините. Така се раждат рецептите за хумуси от бял боб, а впоследствие се появяват и авторски рецепти за сладка и разядки. Най-голямото предизвикателство в досега изминатия път се..
Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия – кои са спорните моменти в колективния трудов договор в Lege Artis коментира д-р Валентин Димитров , представител на Асоциацията на университетските болници. Протест ще има, ако шефовете на болници не подпишат колективен трудов договор за отрасъл..
Днес се състоя официално откриване на сектор за кенгуру-грижа към Интензивно отделение на клиниката по неонатология в СБАЛАГ "Майчин дом". В кенгуру-сектора родители на недоносените деца под лекарски и акушерски контрол ще бъдат обучавани в специфичните грижи, изискващи отглеждането на децата с ниско тегло и/или висок риск. Семействата ще..
Специализанти по медицина и представители на здравните власти поставиха начало на преговорите за решаване на проблемите в сектор здравеопазване – какви са акцентите от първата проведена разказва в Lege Artis Кристиян Райчев , председател на Асоциацията на студентите по медицина в България за София и част от инициативния комитет "Бъдеще в..
Несъгласието за даряване на органи, тъкани и клетки да се изразява в декларация, вместо в здравноосигурителната книжка, предвижда проект за промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, публикуван на сайта на Министерството на здравеопазването за едномесечно обществено обсъждане – коментар в Lege Artis на адвоката по медицинско..
"Ние започнахме да правим тези концерти като отговор на самотата и алиенацията от пандемията и от невъзможността да направим сигурен фестивал през есента."..
Американският актьор режисьор, продуцент и двукратен носител на "Оскар" Том Ханкс, дебютирал като писател със сборника с разкази "Рядък модел", се завръща..
На 8 юли в Европейския парламент ще се състои гласуването по повод приемането на България в еврозоната и ще бъдат одобрени законодателните актове,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg