Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сексуално възпитание и стерилитет – какво трябва да знаят подрастващите?

Проф. Станка Маркова
Снимка: Стаматина Никова

Има ли определени причини в сексуалното възпитание и здраве на подрастващите, за да се стигне до репродуктивните проблеми, а впоследствие и до невъзможността за зачеване?

“Много е важен и здравословният начин на живот на бременната жена, дори за сексуалното формиране на бъдещото дете“, казва в ефира на “Нашият ден“ сексологът проф. Станка Маркова.

В интервю за БНР проф. Маркова цитира покойния проф. Иван Митев, който е определил, че по време на бременността има около 5000 фактора, които могат да повлияят на развитието на бъдещия човек.

Тя посочва още, че по проучвания в световен мащаб по отношение на стерилитета, в момента са се изравнили мъже и жени. Една от причините за това според проф. Маркова може да се търси “във времето, когато бяха на мода изключително тесните дънки, които прилепваха скроталната торбичка към тялото на момчето в пубертета“:

“тя е направена така, че при топлина се отпуска надолу, за да предпази тестисите от топлината на тялото, а при студ се свива нагоре, за да ги топли. Дънките не позволяваха това да става и много от мъжете ставаха стерилни, благодарение на тази мода. Дори модата може да допринесе за стерилитета при мъжете“.

Други причини…

“И при двата пола, но най-вече при мъжете, причините са свързани с много ранното и безразборно сексуално общуване. По време на много ранното сексуално изживяване или сексуални връзки, както и ранното гледане на порнографски филми, може да доведе до невъзможност на мъжа да оплоди жената“, казва проф. Маркова.

Тя подчертава, че полигамните връзки крият много опасности още през пубертета.

“Най-често пациентите ме търсят за разстройство в ерекцията, но за това винаги има причина“, споделя проф. Маркова и уточнява:

“Много често се оказва, че първото полово изживяване е било неправилно и се е запечатало в съзнанието, откъдето може да формира много разнообразни отклонения във влечението на мъжете."

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50