Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За българското изкуство и култура

Десислава Димова в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

В студиото с изкуствоведа Десислава Димова разговаряме за проекта на фондация "Българска култура и изкуство" – "Колекция съвременно българско изкуство", който свързва Фондацията с Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" - Париж, Франция. Тя изследва и отношението и интереса на художествените галерии зад граница към творчеството на съвременните българските художници…
Началото на инициативата, да се изберат творби на българското изобразително изкуство, които да станат част от колекцията на Националния музей за модерно изкуство "Център Помпиду", се заражда още през 2016 година.

"През 2016 година имаше голяма колекция дарение на руско изкуство за музея Помпиду, която имаше невероятен успех и тя беше повод за концентрирано представяне на голям брой произведения в музея. И тогава, по стечение на обстоятелствата, аз се оказах правилният човек на правилното място, благодарение на моите професионални контакти с колеги от Националния музей за модерно изкуство "Център Жорж Помпиду" и тогавашния директор – Бернар Дистен. И аз им предложих да направим нещо подобно в подходящ за България мащаб и за българското изкуство. И така през 2018 г. пристигнаха двама куратори от Центъра, заедно с директора. Започнахме процедура по подбор, която е дълга и сложна, защото идеята е произведенията не просто да са представителни за съвременното българско изкуство, но и да бъдат в диалог със съществуващата колекция – международна, световна – на центъра "Жорж Помпиду".

Десислава Димова сподели и други интересни факти за проекта на Фондацията – "Колекция съвременно българско изкуство" – и за предстоящата изложба. А в разговор по телефона с Дора Чаушева, директор на Националния музей "Васил Левски" – Карлово, научаваме за най-важните прояви, които се организират в музея, по повод 150-годишнината от гибелта на Левски.



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10