Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Прошката

Снимка: архив

Простено-прости. Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна - денят определен от Църквата за все опрощение. Преди да започнем своя физически и духовен пост, ние трябва да простим един на друг прегрешенията си. За да бъдат действени плодовете на покаянието, постът и молитвата, Спасителят поставя като необходимо условие не само милосърдието към бедните и извършването на добри дела, но и помирението с всички човеци. Всеопрощението е коренът и същността на християнството. Актът на всеопрощението се гради върху любовта към хората. Никой не е безгрешен и не можем да смятаме и себе си за такива. За да намерим мир в душата си, е нужно да прощаваме с любов на другите.

В "Благовестие" заедно с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет на ВТУ "Св. Кирил и Методий" ще разговаряме за прошката. Всичко ли може да се прости? Достатъчно ли е лицемерно да кажем простено прости, а в душата ни да остане огорчението.



Християнска поезия
Стихотворението "Господи, защо разбираме…" от Деян Енев, в изпълнение на актьора Ириней Константинов.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30