Простено-прости. Това е фразата, която си разменят православните християни в навечерието на Великия пост, неделя Сиропустна - денят определен от Църквата за все опрощение. Преди да започнем своя физически и духовен пост, ние трябва да простим един на друг прегрешенията си. За да бъдат действени плодовете на покаянието, постът и молитвата, Спасителят поставя като необходимо условие не само милосърдието към бедните и извършването на добри дела, но и помирението с всички човеци. Всеопрощението е коренът и същността на християнството. Актът на всеопрощението се гради върху любовта към хората. Никой не е безгрешен и не можем да смятаме и себе си за такива. За да намерим мир в душата си, е нужно да прощаваме с любов на другите.
В "Благовестие" заедно с доц. Мариян Стоядинов, преподавател в Православния богословски факултет на ВТУ "Св. Кирил и Методий" ще разговаряме за прошката. Всичко ли може да се прости? Достатъчно ли е лицемерно да кажем простено прости, а в душата ни да остане огорчението.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg