Започваме със загадка: този път в "Усмивки от старите радиоленти" си припомняме един популярен радиоглас, един неуморен пътешественик и сладкодумен разказвач. Който по-отдавна следи предаванията на "Хумор и сатира", веднага ще се досети, че става дума за Ясен Антов.
Той бе богато надарен с умението да разказва, не просто да чете, не просто да информира, а да разказва естествено и увлекателно, независимо дали ставаше дума за измислени от него истории, или за видяно, чуто и преживяно. Нещо повече, Ясен Антов умееше да разказва както пишейки, така и говорейки. Неслучайно неговата първа книга с пътеписи, излязлата през 1975 г. "Накъдето ми видят очите", през 2000 г. в допитването във връзка със 150-годишнината на Иван Вазов бе определена за българския пътепис на ХХ век. Едноименното му радиопредаване, което под една или друга форма звучеше десетилетия наред в радиоефира, също бе изключително популярно.
В друго издание на "Усмивки от старите радиоленти" припомнихме различни страни от творчеството на Ясен Антов, а този път ще слушаме разказите на Ясен Антов за пътешествия. Ще се насочим на юг, към Гърция, после ще отидем далеч на север, в Швеция, откъдето пък ще направим гигантски скок навръх Хималаите. Това пък ни подсеща за друга книга с пътеписи на Ясен Антов, тя е от 1993 г. – "С чадър и пижама из Хималаите". Какво заглавие само, как да не я прочете човек! Ако я намерите при букинистите, особено ако намерите и другите му книги, няма да съжалявате.
В предаването ще чуем и още нещо, не по-малко интересно – два кратки откъса от предаването "Авторът и неговата публика", в които Ясен Антов описва себе си с отстранение и разкрива тайната на хубавия разказ.
Чуйте в аванс тази тайна, а цялото предаване "Усмивки от старите радиоленти", посветено на този пътешественик и разказвач, можете да слушате в неделя от 19.00 часа.
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..
Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..
Нощта на Коледа може да стане още по-красива с музиката на Стенли. Харизматичният артист ще пее в Sofia Live Club, където ще излезе на сцената със..
Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg