Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Епизод 487

Весна Парун – жената укор

Снимка: къща-музей "Никола Й. Вапцаров"

В епизод 487 "Трамвай по желание" представя на своята публика световноизвестната хърватска поетеса, драматург, преводач и сатирик Весна Парун. Портретът на знаменитата творческа персона в студиото на БНР сглобяват Ксения Банович, Денис Дерк, Катя Зографова и Кин Стоянов.

В края на 2022 г. българската културна общественост отбеляза 100-годишнината от рождението на бляскавата, мистериозна, страстна и безкрайно талантлива хърватскa поетeса Весна Парун. Народният театър "Иван Вазов" предостави сцената си за представлението по нейни творби "Аз, която имам ръце по-невинни" – aвторски проект на Загребското театрално ателие, а на следващия ден в къща-музей "Никола Й. Вапцаров" бе открита изложба за живота на Весна Парун под надслов "Фанатик на истината: Весна Парун в Народна република България (1962-1967)".

Зад тези събития стои крехката, но внушителна фигура на непокорна и свръхемоционална личност. Весна Парун се озовава в България в началото на 60-те години на ХХ век и попада в творческия и граждански вихър на хора от калибъра на Радой Ралин, Блага Димитрова, Йордан Василев, Петър Динеков. С актьора Вели Чаушев пък завързва страстен любовен романс, който завършва с лична драма, както и повечето интимни връзки на поетесата.

Левите убеждения на Парун съвсем не ѝ пречат да критикува както ръководството на тогавашна Югославския, така и българския комунизъм. Със съдействието на неизбежните доносници, ДС влиза в дирите на нежната дама и през 1967 г. тя е  екстрадирана с обвинението, че е шпионин на тогавашния югославски лидер Й .Б. Тито. Оттогава насам така и не стъпва в България.

Сатира започва да пише под влияние на Радой Ралин. В писмо до поета-диситедт тя споделя, че превежда негови сатирични стихотворения, но среща трудности за публикуването им в Югославия.

Днес Весна Парун е призната за най-голямата хърватска поетеса и името ѝ стои в световното лирично творчество редом с Цветаева и Ахматова.

Снимка – къща-музей "Никола Й. Вапцаров"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Валерий Пощаров – човекът на пиедестал

Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се срещнете с този естетически и социален портрет на социално бедни хора.  Специален гост на предаването "ФотоФабрика – факт и фикция" е един от най-човеколюбивите съвременни артисти Валерий Пощаров,..

публикувано на 25.11.24 в 10:05

Театралното изкуство и тенденциите от Международния фестивал в Пилзен

Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..

публикувано на 24.11.24 в 08:40

Фестивалът Aerowaves и 20 години сцена "Дерида"

Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..

публикувано на 23.11.24 в 09:35

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика

Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..

публикувано на 23.11.24 в 09:00

Рисунка. Майстори

"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..

публикувано на 22.11.24 в 17:30